Irský premiér na summitu slíbí nové referendum, jeho datum ale ne

Brusel - V Irsku se bude opakovat referendum o Lisabonské smlouvě, to slíbí příští týden na Summitu EU irský premiér Brian Cowen. Termín, kdy by se mělo lidové hlasování uskutečnit, ale zatím neuvede, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na bruselské diplomaty. Diplomatické zdroje uvádějí, že nové hlasování by se mohlo konat příští rok v říjnu, podle vládních zdrojů se uvažuje i o dubnu.

Lisabonskou smlouvu, která má reformovat fungování Evropské unie, odmítli irští voliči v referendu letos v červnu.

Podle bruselských diplomatů se představitelé Irska, Francie, která nyní sedmadvacítce předsedá, a činitelé evropských institucí dohodli na tom, že Lisabonská smlouva vstoupí v platnost počátkem roku 2010. Podmínkou je, aby Irové v novém referendu smlouvě dali zelenou. Dohoda prý obsahuje některé ústupky Irsku - země si například udrží právo i v budoucnu jmenovat eurokomisaře. Podle nynějších pravidel má jednoho komisaře každá členská země EU, Lisabonská smlouva předvídá jejich snížení. Nicméně některým státům se toto podle Reuters zamlouvat nebude a budou se ptát, proč se eurokomisaře ostatní mají vzdát, když si ho Irsko podrží.

Irsko chce záruky

Cowen také bude chtít od svých kolegů na blížícím se summitu ujištění, že Lisabonská smlouva nenaruší vlastní politiku Irska v oblastech, jako jsou potraty, daňový systém a vojenská neutralita, říkají diplomaté obeznámení s průběhem vyjednávání.

Irský ministr pro evropské záležitosti Dick Roche minulý měsíc při návštěvě Prahy označil za nevyhnutelné, aby Irové o Lisabonské smlouvě znovu hlasovali v referendu, avšak teprve poté, co vyjednávání s unií odstraní námitky a uspokojí obavy, které irská veřejnost z reformní smlouvy má. Podle Rocheho budou komplikované rozhovory trvat zřejmě po celé české předsednictví EU v první polovině příštího roku a zasáhnou nejspíš i do následujícího předsednictví švédského. Roche vyjádřil naději, že tento proces nezabere více než rok.

Účinnost Lisabonské smlouvy je podmíněna tím, že ji ratifikuje všech 27 zemí EU. Kromě Irska se tak zatím nestalo v České republice, v Polsku a v Německu. V Česku po nedávném nálezu ústavního soudu, že dokument neporušuje českou ústavu, o Lisabonské smlouvě teprve budou hlasovat obě komory parlamentu; v případě jejich souhlasu bude dokument předložen k podpisu prezidentovi Václavu Klausovi, jenž na evropské politické scéně patří k nejdůraznějším kritikům Bruselu. V Polsku i v Německu poslanci smlouvu již schválili; v Německu nyní dokument posuzuje ústavní soud a v Polsku se čeká na podpis prezidenta Lecha Kaczyńského.

Nicolas Sarkozy a Brian Cowen
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Remy de la Mauviniere