„Pochod nesouhlasících“ brutálně rozehnala moskevská policie

Moskva - Moskevská policie brutálně rozehnala opoziční demonstraci penzionovaných generálů, kteří se chtěli připojit k nepovolenému "pochodu nesouhlasu". Při akci bylo zatčeno minimálně 90 lidí. Tradiční "Pochod nesouhlasících" svolala na moskevské Triumfální náměstí část ruské opozice, sdružená kolem bývalého šachového velmistra Garriho Kasparova. Kasparov a jeho stoupenci protestují proti změnám v ústavě a hospodářské krizi. Moskevská radnice ale demonstraci odmítla povolit.

Svaz sovětských důstojníků uspořádal demonstraci generálů na Puškinově náměstí, odkud měli její účastníci přejít na nedaleké Triumfální náměstí. Zde se měl konat nepovolený mítink Kasparovových stoupenců. Policie však proti vysloužilým důstojníkům zasáhla a část účastníků zatkla.

Policisté podle očitých svědků zasahovali tvrdě, zatčené vláčeli k vězeňským vozům po zemi. Mezi zatčenými je i šéf svazu generál Alexej Fomin a admirál Vladimir Berezin. Generál Fomin byl před začátkem protestu přesvědčen, že policisté se neodváží na veterány vztáhnout ruku. Garri Kasparov podle dostupných informací zatčení unikl.

Viktor Birjukov, mluvčí moskevské policie

„Policie je tady jenom proto, aby nedošlo k takovým věcem, jako se teď dějí v Řecku. To si musejí všichni uvědomit. Budeme tady tak dlouho, dokud zase nebude pořádek. “

Po necelé hodině bylo moskevské Triumfální náměstí skoro prázdné. Zůstaly jenom kordóny pořádkových jednotek. Většině Moskvanů tvrdý zásah policie nevadí. Právě nezájem veřejnosti je podle lídrů ruské opozice hlavní překážou jakékoli změny. Rusové si podle nich zvykli na to, že zemi opět vládne jediný názor.

Moskevské úřady předem varovaly Kasparova a dalšího opozičního vůdce Eduarda Limonova, že demonstraci budou chápat jako výzvu k porušování zákona a tvrdě zasáhnou. Moskevská policie vzkázala organizátorům jediné: Proti vaší demonstraci nic nemáme, ve městě pro ni ale není místo.

Demonstrace i v Petrohradu

V Petrohradu sice místní úřady „pochod nesouhlasu“ povolily, ale po změně trasy demonstrace policie zatkla asi desítku účastníků.

Dnešní nepovolené demonstrace měly připomenout i povstání „děkabristů“, armádních důstojníků nesouhlasících s carským režimem, které vypuklo 14. prosince 1825.