Pětice muslimů údajně připravovala teroristický útok v USA

New York - Porota federálního soudu v americkém státě New Jersey shledala dnes pět zahraničních muslimů vinnými z přípravy útoku na základnu americké armády Fort Dix a z plánu zabít zdejší vojáky. O výši trestu se rozhodne při soudním stání 22. a 23. dubna, obžalovaným hrozí až doživotní vězení. Jde o tři albánské bratry z Makedonie, jednoho Turka a jednoho Jordánce. Byli zadrženi v květnu 2007 poté, co se pokusili koupit od tajného agenta amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) útočné pušky, raketomety a trhaviny.

Státní zástupce dnes prohlásil, že bude pro všech pět odsouzených požadovat doživotní vězení bez možnosti podmínečného propuštění. Podle obžaloby pětice chtěla vtrhnout na základnu Fort Dix a zabít zde co nejvíc vojáků. Fort Dix leží asi 60 kilometrů východně od Filadelfie a slouží především jako výcvikové středisko pro záložníky, než jsou vysláni do Iráku. Podle vyšetřovatelů byl plán pětice v poslední fázi přípravy a hrozba útoku na Fort Dix bezprostřední.

##GMAP:970:Fort Dix## 

„Jejich motivem bylo bránit islám. Inspirovali se al-Káidou a Usámou bin Ládinem,“ řekl při zahájení soudního procesu letos v říjnu státní zástupce William Fitzpatrick. Žádné přímé vazby pěti odsouzených na teroristické organizace se ale nepodařilo prokázat.

Společně s pěticí byl zatčen i kosovský Albánec Agron Abdullahu, který zbraně pro skupinu zajišťoval. Podle vyšetřovatelů ale nebyl přímo zapojen do chystaného útoku a jeho případ je projednáván samostatně. Za nelegální prodej zbraní byl loni odsouzen k 20 měsícům vězení.

Představitelé americké muslimské komunity dnes vyjádřili přesvědčení, že pětice odsouzených nechtěla svůj plán uskutečnit. „Myslím, že ve skutečnosti nechtěli nic takového udělat,“ řekl v reakci na výrok poroty prezident Americké muslimské unie Mohamed Younes. „Myslím, že se chovali jako hlupáci, jako by to celé považovali za vtip,“ dodal.