Urbi et Orbi: Papež připomněl trpící regiony světa

Vatikán - Papež Benedikt XVI. dnes při svém tradičním požehnání Urbi et Orbi (Městu a světu) připomněl oblasti světa, které dosud sužují nejrůznější konflikty a kde lidé s nejistotou hledí do budoucnosti. Jako vždy připomněl ty, kdo nemohou prožívat šťastné a spokojené svátky. Požehnané Vánoce pak z balkonu svatopetrské baziliky ve Vatikánu popřál tisícům poutníků z celého světa.

„Po světle z Betléma touží v Africe obyvatelé Zimbabwe, kteří jsou již dlouho sevřeni politickou a sociální krizí, muži a ženy v Kongu, zejména v trýzněném regionu Kivu, v súdánském Darfúru a v Somálsku, jejichž nekonečné utrpení je tragickým důsledkem chybějící stability a pokoje,“ prohlásil papež v projevu přenášeném televizemi do šedesátky zemí světa včetně České republiky, kde ho vysílala Česká televize.

Papež vyjádřil přání, aby se světlo z Betléma šířilo i po Svaté zemi (Izrael a Palestina), jakož i po Středním východě. Již při půlnoční mši se Benedikt modlil, aby se mír opět vrátil do Betléma, palestinského města, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš a které by papež mohl příští rok v květnu navštívit. „Toto Světlo očekávají především děti v těchto zemích a ve všech zemích, stižených nouzí, aby jejich budoucnosti byla vrácena naděje,“ uvedl nejvyšší představitel římskokatolické církve. Děti byly již jedním z hlavních témat jeho promluvy při půlnoční mši, kdy vyzval k pomoci těm, které jsou zbaveny rodičovské lásky a které jsou zneužívány.

Vánočního papežova požehnání z centrální lodžie svatopetrské baziliky se věřícím dostává již 75 let. Poselství a slavnostní požehnání na Boží hod vánoční se za tu dobu stalo pro věřící i nevěřící neodmyslitelnou součástí svátečního poledne.