Do světových vědeckých časopisů začali pronikat i čeští vědci

Praha - České vědě se letos mimořádně dařilo. Vyplývá to ze stránek nejlepších vědeckých časopisů. Jména českých vědců se na stránkách časopisu Nature nebo Science objevovaly prakticky každý měsíc. Je to neobvyklý nárůst, protože dříve to bylo jen jednou nebo dvakrát za rok.

Česká věda zaútočila na stránky prestižních vědeckých časopisů. Velké objevy se střídaly jako na běžícím pásu. Za vše mluví samotné titulky - Češi píšou jednotlivými atomy za pokojové teploty, V Olomouci vědí, jak přečíst genom pšenice nebo Čeští astronomové objevili nový dosud neznámý typ hvězdy! Postupně přicházely další a další objevy.

Publikace v odborných časopisech jsou pro vědce velmi důležité. Tímto způsobem se o jejich práci dozvídá široká veřejnost. V případě časopisu Nature nebo Science jde navíc o objevy zásadního celosvětového významu.

Na rozdíl od běžných novin totiž vědecké časopisy každý článek velmi důkladně prověřují. Celé týmy vědců-oponentů zkoumají pravdivost objevu a jeho význam. Drtivou většinu článků nakonec editoři vyřadí a vědci musí zvolit jiný slabší časopis. Na zařazení mezi světovou špičku se čeká. „V našem případě to bylo několik let,“ potvrzuje Josef Fulka z pražského Výzkumného ústavu živočišné výroby, jehož tým objasnil význam buněčného jadérka při klonování. Článek vyšel na jaře v časopise Science.