Francouzská válečná loď zabránila pirátskému útoku

Paříž - Francouzská válečná loď zadržela dvě podezřelá pirátská plavidla. Při zásahu zatkli nejméně osm Somálců. Lodě několika západních států hlídkují ve vodách poblíž Adenského zálivu, kde somálští piráti nejčastěji útočí na lodě. Díky tomu došlo za poslední měsíc pouze ke dvěma únosům lodí v oblasti. Somálští piráti nicméně dál zadržují 15 plavidel a více než 200 rukojmích.

Francouzská fregata hlídkovala v rámci mise EU u somálského pobřeží, když zachytila nouzový signál nákladní lodě, kterou pronásledovali piráti. Piráti se pokusili ovládnout nákladní loď registrovanou pod panamskou vlajkou.  

Signál SOS ale zachytila francouzská fregata osmdesát kilometrů od jemenského pobřeží. Když piráti zahlédli válečnou loď, dali se na útěk. Útok ale krátce poté zopakovali, a to se jim nevyplatilo. Osm pirátů francouzští vojáci pochytali a předali úřadům. Piráti podle úmluvy skončí před soudem v Somálsku.

Video Reportáž Adama Kautského
video

Reportáž Adama Kautského

„Jakýkoli jejich odpor vůči vyzbrojené válečné lodi byl nemožný,“ tvrdí mluvčí francouzské armády Christophe Prazuck. Podle něj vojáci nalezli na palubě lodí osm mužů, kteří byli vyzbrojeni pistolemi a municí.

Další úspěšný zásah si unijní jednotky mise Atalanta připsaly dnes ráno, když odrazily dva útoky na řecký tanker. Okolo osmé hodiny požádal kapitán lodi Kriti Episkopi řecké úřady vysílačkou o pomoc. Ty obratem informovaly unijní loď hlídkující v Adenském zálivu, která na pomoc vyslala vrtulník a průzkumné letadlo. Těm se podařilo oba útoky odvrátit.   

Somálští piráti dnes také propustili druhou ze zadržovaných jemenských rybářských lodí, které unesli 10. prosince. První z nich byla propuštěna již 27. prosince, uvedla agentura DPA.

/*json*/{"map":{"lat":15.8768090641,"lng":43.154296875,"zoom":4,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[{"lat":12.768946439456,"lng":46.6259765625,"radius":515900.1,"strokeColor":"#FFFF00","strokeOpacity":false,"strokeWeight":false,"fillColor":"#FFFF00","fillOpacity":false}],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/