Izrael ostřeluje Gazu ze země i ze vzduchu

Jeruzalém/Gaza - Izrael k leteckým útokům na Gazu přidal i střelbu z děl a tanků. Nepřestává ale ani ostřelování jižního Izraele palestinskými raketami. Podle zdravotníků stoupl počet obětí na víc než 430. V noci na sobotu pokračovaly izraelské nálety v pásmu Gazy. Při nich byl těžce zraněn další z vrcholných představitelů ozbrojeného křídla palestinského hnutí Hamas, abú Zakaríja Džamál, který svým zraněním podlehl. Izrael rovněž oznámil, že při nočních útocích byl zničen palestinský sklad zbraní a výcvikový tábor.

Džamál je už druhým vysokým představitelem Hamasu, který byl zabit při současné izraelské ofenzivě. Ve čtvrtek Izraelci zlikvidovali jednoho z předáků hnutí Nízára Rijána. Další představitelé radikálů se podle agentury Reuters v obavě před dalšími cílenými útoky začali skrývat.

Bombardování přineslo další mrtvé, mezi nimi i děti. Podle palestinských humanitárních organizací tvoří právě civilisté až 40 procent všech obětí, zatímco Organizace spojených národů mluví o jedné čtvrtině. V Gaze žije jeden a půl milionu lidí, kteří nemohou území opustit. Jsou tak vystaveni jak vzdušným útokům, tak nedostatku potravin a energie.

Video Izrael při bombardování zabil dalšího vysokého představitele Hamasu
video

Izrael při bombardování zabil dalšího vysokého představitele Hamasu

Izraelská ofenziva nazvaná Lité olovo, jejímž cílem je zastavit ostřelování izraelského území, si podle nejnovějších údajů zdravotního úřadu v Gaze i zdrojů z OSN dosud vyžádala v pásmu Gazy životy nejméně 437 lidí, z toho 75 dětí a 21 žen. Zraněno bylo podle citace agentury AFP 2 285 osob, z nichž 400 je ve vážném ohrožení života. Zhruba 500 palestinských raket, odpálených od 27. prosince radikály z pásma na území Izraele, mělo čtyři oběti, včetně jednoho vojáka, a desítky zraněných.

Ostré střelby probíhají i o šábesu, což znamená, že je izraelská armáda ve stavu nejvyšší pohotovosti. Hamas mezitím pohrozil, že v případě izraelské pozemní ofenzivy bude unášet izraelské vojáky a používat je jako rukojmí.

Bush: Pašování zbraní musí přestat 

O dosažení příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamas usilují mimo jiné Spojené státy americké. Prezident George Bush ale prohlásil, že se nespokojí s žádnou dohodou, která by nezahrnovala mechanismus, jenž by zabránil dalšímu pašování zbraní z Egypta do Gazy. Vůbec poprvé se tak vyjádřil k současnému konfliktu mezi Hamasem a Izraelem.

„Další jednostranné příměří, které vede k raketovým útokům na Izrael, je nepřijatelné,“ řekl Bush. „A sliby Hamasu stačit nebudou, musí vzniknout monitorovací mechanismus, který zajistí konec pašování zbraní teroristickým skupinám v Gaze,“ doplnil. Zároveň se zdržel jakékoli kritiky izraelského ostřelování pásma Gazy.