Slovinsko a Chorvatsko jsou 17 let nezávislé, problémy však stále trvají

Praha - Před 17 lety uznaly státy tehdejšího Evropského společenství (dnes Evropské unie) nezávislost Slovinska a Chorvatska. Ty se tak staly prvními zeměmi, které se odtrhly od Jugoslávie. I po 17 letech ovšem mezi Slovinskem a Chorvatskem přetrvávají spory, zejména kvůli vymezení společných hranic.

Už v době uznávání nezávislosti byl kritizován fakt, že oba tyto státy nemají vyřešeny vnitrostranické etnické spory. „Uznání Chorvatska a Slovinska vedlo k tomu, co se stalo v první polovině 90. let na území tehdejší Jugoslávie -  krvavá řež především v Bosně a Hercegovině. Krveprolití bylo důsledkem separatistických snah následnických národů bývalé Jugoslávie,“ uvedl ve vysílání ČT24 redaktor deníku E15 Martin Ježek.

„Západní diplomacie se evidentně rozhodly, že Jugoslávie jako státní útvar je přežitek a že je potřeba vytvořit něco jiného - národní státy,“ popsal Ježek. Ve Slovinsku dnes žije drtivá většina Slovinců, z Chorvatska se stal etnicky vyčištěný homogenní stát.

Video Martin Ježek o nezávislosti Slovinka a Chorvatska
video

Martin Ježek o nezávislosti Slovinka a Chorvatska

Slovinsko a Chorvatsko jsou stále ve sporu o mořskou hranici. Slovinsko má na Jadranu asi jen 40 kilometrů pobřeží, které přitom od severu omezují „pobřežní vody“ a rybolovné nároky Itálie a od jihu stejné nároky Chorvatska. Slovinské lodě by tak musely zejména z Piranského zálivu vyplouvat přes chorvatské vody, což by mohlo znamenat, že Záhřeb může slovinský lodní provoz kdykoli zablokovat.

Slovinsko dokonce vyhrožuje, že bude dál vetovat vstupní jednání Evropské unie s Chorvatskem. Po českém předsednictví chce, aby bralo jeho stanovisko v hraničním sporu s Chorvatskem vážně.

Slovinsko v 90. letech dojednalo s Chorvatskem volný koridor přes chorvatské vody za ústupky v jiných částech sporné pozemní hranice. Slovinský parlament dohodu schválil, chorvatský nikoli. Od té doby v Lublani převládl dojem, že Záhřeb se chová mocensky arogantně: považuje slovinské ústupky na souši za „hotové“ bez ohledu na to, že sám na moři ustoupit nehodlá.

/*json*/{"map":{"lat":46.6494361634,"lng":15.64453125,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":46.151241,"lng":14.995463,"type":"1","description":"Slovinsko"},{"lat":44.466244,"lng":16.461248,"type":"1","description":"Chorvatsko"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Slovinsko
Zdroj: ČT24
Autor: Markéta Sandanusová