Na pohřeb zavražděných Romů dorazily tisíce lidí z celého Maďarska

Tatárszentgyörgy - V Maďarské obci nedaleko Budapešti, kde před týdnem došlo k útoku na dům Romů, se dnes konal pohřeb dvou obětí. Pietního aktu se zúčastnily tisíce lidí, kromě Romů se dostavili i politici. Pohřeb se nesl v duchu demonstrace proti rasově motivovanému násilí, ačkoli policie zatím rasový motiv útoku nepotvrdila.

Před týdnem nedaleko Budapešti neznámí pachatelé zapálili dům romské rodiny. Když lidé začali vybíhat ven, spustili na ně palbu. Na místě zemřel sedmadvacetiletý muž a jeho pětiletý syn. Další dvě osoby vyvázly s vážnými zraněními.

Podobné útoky jsou přitom čím dál tím častější. V listopadu loňského roku se odehrál Gönczruszce při Miškolci útok zápalnými lahvemi, zazněla i střelba z brokovnice. Při útoku zemřeli dva lidé. Útok v obci Tatárszentgyörgy nedaleko Budapešti z minulého týdne měl podobný scénář.

Dnes se konal pohřeb dvou obětí. Do obce se sjížděly autobusy, mířily sem tisíce Romů z celého Maďarska. Přišli i hudebníci ze slavného 100členného romského orchestru, pietního aktu se zúčastnili i politici.

„Teď je potřeba, aby se Romové sjednotili tak jako nikdy předtím, protože jen tak můžeme zabránit nebo zastavit ty radikální nálady, jejichž oběťmi se stali i zdejší Romové,“ řekl dnes Orbán Kolompár, předseda Celostátní romské samosprávy.

Noční útoky obyvatele Maďarska vyburcovaly. Podle jedněch za nimi stojí radikální rasisté, jiní tvrdí, že útoky mohli spáchat třeba lichváři. Lidé v obci se o incidentu bojí cokoli říct.

Sociolog Péter Krekó si ale myslí, že tyto vraždy jsou jenom vrcholem ledovce. „Až tyhle násilné konflikty skutečně probudily veřejné mínění a upozornily na to, že tady jde o skutečně vážný problém, jehož řešení se teď už politici nemohou vyhnout,“ míní Péter Krekó.

Najít skutečné řešení ale potrvá ještě mnoho let. Podle kriminalistických expertů nebude o nic lehčí najít a potrestat členy takzvaného vražedného komanda. Policie zřídila pro vyšetřování speciální tým. Zatím se však zdráhá otevřeně říci, zda šlo skutečně o rasově motivované útoky.

Místo útoku v obci Tatárszentgyörgy
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Německo zakázalo spolek odpůrců republiky

Německý ministr vnitra Alexander Dobrindt v úterý zakázal spolek Království Německo (Königreich Deutschland), který byl největším sdružením takzvaných říšských občanů v Německu. V tiskové zprávě o tom v úterý informovalo německé ministerstvo vnitra. Policie podnikla v této souvislosti ráno razie v sedmi spolkových zemích a zadržela čtyři lidi. Říšští občané odmítají uznávat existenci spolkové republiky.
před 20 mminutami

FBI se má místo „bílých límečků“ zaměřit na přistěhovalce

Vedení amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dalo pokyn svým agentům, aby se více zaměřili na vyšetřování související s přistěhovalectvím než na hospodářskou kriminalitu vysoce postavených osob. Agentuře Reuters to sdělili čtyři lidé obeznámení s touto záležitostí.
06:36Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V libyjském Tripolisu vypukly boje mezi ozbrojenými skupinami

V libyjském hlavním městě Tripolisu v noci na úterý vypukly násilné střety mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami. Stalo se tak poté, co se rozšířily zprávy o zabití vůdce jedné z nich, uvedla agentura AFP.
06:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Británie se chystá na odražení přímého útoku, armáda ale přichází o vojáky

Velká Británie se tajně připravuje na možný přímý útok ze strany Ruska, aktualizovány mají být dvacet let staré pohotovostní plány, píše deník The Telegraph. Britští ministři se obávají, že by země neměla proti Rusku na bojišti převahu. Náčelník štábu obrany Tony Radakin zároveň upozornil, že z armády odcházejí stovky vojáků měsíčně. Pro britskou armádu je však stěžejní námořnictvo.
před 2 hhodinami

Oběť, nebo spoluviník? Obtížná rakouská cesta od sebeklamu

Už během války získalo Rakousko víceméně náhodou nálepku první oběti Hitlerovského Německa a rádo si ji ponechalo i po roce 1945. Teze oběti zemi zbavila viny za zvěrstva holocaustu a pro budování poválečné rakouské identity byla vítaným odrazovým můstkem. S tichým souhlasem Západu nebyli rakouští váleční zločinci potrestáni a země si mohla žít desítky let v sebeklamu. O to tvrdší dopad měla koncem 80. let aféra Kurta Waldheima, která společnost postavila před realitu historických událostí.
před 3 hhodinami

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Po návratu do Izraele se Alexander už setkal se členy své rodiny. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Británie zpřísňuje migrační pravidla, Starmer varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...