Na pohřeb zavražděných Romů dorazily tisíce lidí z celého Maďarska

Tatárszentgyörgy - V Maďarské obci nedaleko Budapešti, kde před týdnem došlo k útoku na dům Romů, se dnes konal pohřeb dvou obětí. Pietního aktu se zúčastnily tisíce lidí, kromě Romů se dostavili i politici. Pohřeb se nesl v duchu demonstrace proti rasově motivovanému násilí, ačkoli policie zatím rasový motiv útoku nepotvrdila.

Před týdnem nedaleko Budapešti neznámí pachatelé zapálili dům romské rodiny. Když lidé začali vybíhat ven, spustili na ně palbu. Na místě zemřel sedmadvacetiletý muž a jeho pětiletý syn. Další dvě osoby vyvázly s vážnými zraněními.

Podobné útoky jsou přitom čím dál tím častější. V listopadu loňského roku se odehrál Gönczruszce při Miškolci útok zápalnými lahvemi, zazněla i střelba z brokovnice. Při útoku zemřeli dva lidé. Útok v obci Tatárszentgyörgy nedaleko Budapešti z minulého týdne měl podobný scénář.

Dnes se konal pohřeb dvou obětí. Do obce se sjížděly autobusy, mířily sem tisíce Romů z celého Maďarska. Přišli i hudebníci ze slavného 100členného romského orchestru, pietního aktu se zúčastnili i politici.

„Teď je potřeba, aby se Romové sjednotili tak jako nikdy předtím, protože jen tak můžeme zabránit nebo zastavit ty radikální nálady, jejichž oběťmi se stali i zdejší Romové,“ řekl dnes Orbán Kolompár, předseda Celostátní romské samosprávy.

Noční útoky obyvatele Maďarska vyburcovaly. Podle jedněch za nimi stojí radikální rasisté, jiní tvrdí, že útoky mohli spáchat třeba lichváři. Lidé v obci se o incidentu bojí cokoli říct.

Sociolog Péter Krekó si ale myslí, že tyto vraždy jsou jenom vrcholem ledovce. „Až tyhle násilné konflikty skutečně probudily veřejné mínění a upozornily na to, že tady jde o skutečně vážný problém, jehož řešení se teď už politici nemohou vyhnout,“ míní Péter Krekó.

Najít skutečné řešení ale potrvá ještě mnoho let. Podle kriminalistických expertů nebude o nic lehčí najít a potrestat členy takzvaného vražedného komanda. Policie zřídila pro vyšetřování speciální tým. Zatím se však zdráhá otevřeně říci, zda šlo skutečně o rasově motivované útoky.

/*json*/{"map":{"lat":47.4763757972,"lng":19.1491699219,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":47.079474526345,"lng":19.366149902344,"type":"1","description":"V Ma\u010farsk\u00e9 obci nedaleko Budape\u0161ti, kde p\u0159ed t\u00fddnem do\u0161lo k \u00fatoku na d\u016fm Rom\u016f, se dnes konal poh\u0159eb dvou ob\u011bt\u00ed. "}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Místo útoku v obci Tatárszentgyörgy
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24