Zápolení vynalézavých studentů vrcholí

Praha - Bystré studentské hlavy zápolí se svými nápady nejen před vědci z akademie věd. Soutěž Expo Science Amavet zaštiťuje projekty technické i přírodovědné. Podle badatelů a porotců v jednom je řada z nich výjimečná a obdivuhodná. Studenti na svých výtvorech pracují po škole a někdy i po nocích. Nejlepší projekty vyhlásí porota v pátek a vítězové se zúčastní mezinárodních soutěží ve Spojených státech nebo v Tunisu.

Jeden ze studentů sestrojil například pušku na baterky, která střílí bez střelného prachu. V absolutní tichosti, bez zážehu dokáže i zabít. Jde totiž o elektromagnetickou pušku, kterou se dají ve vesmíru ničit nebezpečná tělesa.

Na Akademii věd studenti obhajovali přes třicet nejlepších projektů z celé republiky a nešlo jenom o techniku. Své objevy předváděli i mladí přírodovědci. Sledovali ptáky na Vltavě nebo procházeli louky v Jeseníkách. „Našla jsem tam životaschopnou populaci Lilie zlatohlávku a to je rostlina chráněná zákonem, myslím, že by ta lokalita zasloužila další ochranu,“ říká Eliška Minaříková ze střední odborné školy v Šumperku.

Odborníci žasli. Nadšený z projektů byl i předseda Akademie věd. „Některé by mohly směle soutěžit s postery doktorandů,“ řekl Jiří Drahoš.

Postavit rozvoj společnosti na inovativní výrobě je podle předsedy asociace AMAVET Stanislava Medřického klíčová věc. „Ale já k tomu potřebuju nejenom zdroje, finance a informace, ale potřebuju schopné lidi,“ dodal Medřický.