Před tamilskými povstalci už uteklo přes 90 tisíc civilistů

Kolombo - Za poslední tři dny opustilo bojovou zónu na severu Srí Lanky, kde armáda pokračuje v tlaku na tamilské povstalce, téměř 90 000 lidí. Na tamilském území stále zůstává asi 60 000 civilistů, kteří nemohou uprchnout, a jejich situace je podle Mezinárodního červeného kříže katastrofální.  Vláda mezitím oznámila, že se vzdali dva vysoce postavení velitelé Tamilských tygrů, od úterý bylo v bojích zabito 43 povstalců.

Vojáci svírají bojovníky separatistické organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE) už na necelých 14 kilometrech čtverečních území. Snaží se prý přitom umožnit i zbývajícím civilním obyvatelům oblast bojů opustit. Americké ministerstvo zahraničí dnes zveřejnilo satelitní fotografie a letecké záběry tamilského území, na kterém je asi 25 000 stanů.

Bojovníci LTTE od začátku vládní ofenzivy před několika měsíci civilistům v odchodu z oblasti bránili. OSN odhaduje, že v současnosti ještě zadržují několik tisícovek lidí, kteří jim mají posloužit jako lidské štíty.

Tygři v úterý prohlásili, že zbraně nesloží, nicméně podle agentury AFP se dnes vzdal vládním silám hlavní mluvčí LTTE Velajudam Dajanidi přezdívaný mistr Daja. Kromě něj se vzdal rovněž jeden z kádrů organizace nazývaný George, který byl blízký někdejšímu hlavnímu vyjednávači S. P. Thamilselvanovi.

Mluvčí ministerstva obrany bez upřesnění prohlásil, že budoucnost povstání v tuto chvíli závisí na osudu vůdce LTTE Vélupilláího Prabhákarana, o němž není fakticky nic známo už rok a půl. Mluvčí je hluboce přesvědčen, že se ukrývá se svými bojovníky na obklíčeném území.

Válka zuří i na poli propagandy. Obě strany se navzájem obviňují z používání civilistů jako lidských štítů. Tamilové navíc tvrdí, že je vojáci využívají k čištění minových polí. Ověřit jakékoli zprávy z bojiště prakticky nejde. Armáda tam novináře nepouští - oficiálně kvůli jejich bezpečnosti.

Civilisté na Srí Lance
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP Photo