Ruská odveta alianci: Dva kanadští diplomaté si balí kufry

Moskva - Rusko dnes vypovědělo dva kanadské diplomaty, kteří v Moskvě pracovali pro Severoatlantickou alianci. Jde o odvetu za podobný krok ze strany NATO z minulého týdne, kdy aliance vypověděla dva ruské diplomaty z bruselské centrály v souvislosti s údajnou špionážní aférou. Kanada a NATO označily ruský krok za nešťastný a kontraproduktivní.

„Kanadský velvyslanec byl pozván na ministerstvo zahraničí, kde byl informován, že v reakci na nepřátelský akt ze strany NATO vůči pracovníkům Ruské federace při NATO ruská strana přijala vynucené rozhodnutí odebrat diplomatickou akreditaci ředitelce informační kanceláře NATO v Moskvě a tajemnici kanadského velvyslanectví Isabelle Françoisové a dalšímu pracovníkovi kanceláře a tajemníku velvyslanectví Marku Opgenorthovi,“ cituje agentura ITAR-TASS z prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

„Ruské opatření je velmi nešťastné a kontraproduktivní vůči našemu úsilí obnovit dialog a spolupráci s Ruskem. NATO velmi lituje ruského kroku a nemyslí si, že by pro to bylo nějaké ospravedlnění,“ prohlásil generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer s tím, že rozhodnutí napravit vztahy s Moskvou nadále platí.

Vypovězení ruských diplomatů z Bruselu prý souvisí se špionážní aférou, v níž byl v Tallinnu odsouzen Estonec Herman Simm ke 12,5 roku vězení za výzvědnou činnost pro Rusko. Moskva v reakci na tuto kauzu již oznámila, že ministr zahraničí Sergej Lavrov nepojede do Bruselu na chystané jednání se svými protějšky ze zemí NATO, které se mělo konat 19. května. Moskva také důrazně protestuje proti vojenskému cvičení NATO v Gruzii, které dnes začalo a potrvá celý květen.

Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer při exkluzivním rozhovoru s Českou televizí
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24