Slovenská městská policie odhalí drogy jedním stříknutím spreje

Banská Bystrica - Městští policisté v Banské Bystrici dokážou díky speciálnímu spreji odhalit uživatele drog přímo v terénu. S touto novou technikou, která rozezná všechny nejznámější drogy, přišli jako první na Slovensku. Předběhli dokonce i státní policii. Nový detektor navíc mohou využít rodiče, kteří chtějí zjistit, zda jejich potomek bere drogy.

Jedno stříknutí sprejem dokáže odhalit nejen to, zda člověk požil drogu, ale také jakou. „Nemusíme v podstatě mít vůbec žádné znalosti, jestli se jedná o marihuanu, heroin a tak dále. Tento detektor umí drogy spolehlivě zjistit,“ říká Ľubomír Piterka, náčelník městské policie v Banské Bystrici.

Všechny drogy od marihuany a hašiše přes amfetamin, heroin až po kokain zaznamená detektor zbarvením, a to i v případě nepatrného množství. Zařízení pochází z Izraele a stálo 600 eur. Dokáže určit až 200 vzorků. Policisté si nový detektor pochvalují.

Této služby navíc mohou využít i rodiče. Stačí, když přinesou oblečení potomka a mohou se zadarmo a navíc diskrétně dozvědět, jak na tom jejich dítě je. „Mohou si to otestovat anonymně a ani nám nemusí výsledek testu oznamovat, tím pádem nemůžeme vyvozovat trestněprávní zodpovědnost,“ prohlásil Piterka. Žádný z rodičů ho ale zatím nevyužil.

Podobnou technologii zatím nemá na Slovensku ani státní policie, ta zatím nedovede přímo v terénu drogy určit. Policisté ale už podle mluvčího mají rozpracovaný projekt, který by měl zavést nové testery do praxe. Kufříky, díky kterým je možné drogy odhalit přímo na místě, by mohli policisté využít při zásazích v terénu možná už koncem roku.

Slovenští městští policisté dokážou určit drogy přímo v terénu.
Slovenští městští policisté dokážou určit drogy přímo v terénu.
Více fotek
  • Slovenští městští policisté dokážou určit drogy přímo v terénu. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/865/86478.jpg
  • Slovenští městští policisté dokážou určit drogy přímo v terénu. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/865/86479.jpg