Kvůli skandálu s náhradami odstupuje další britská ministryně

Londýn - Skandál s poslaneckými náhradami má v Británii další oběť v nejvyšších politických sférách. Poté, co se včera objevila informace, že z funkce odstupuje ministryně vnitra Jacqui Smithová, oznámila dnes svou rezignaci i ministryně pro obce a místní zastupitelstva Hazel Blearsová. Odchod obou političek tak po skandálu znovu citelně oslabil postavení vládních labouristů před evropskými volbami.

Fakt, že Blearsová oznámila svou demisi den před klíčovými volbami, odráží podle prvních komentářů jednoznačně záměr poškodit Gordona Browna. Ten ale už vyjádřil pochopení a řekl, že její rozhodnutí respektuje.

Premiérská židle se pod Gordonem Brownem kývá už několik týdnů, jeho osud visí po provalení machinací s poslaneckými náhradami na vlásku. Brown dnes při bouřlivém zasedání parlamentu odmítl odstoupit nebo vyhlásit předčasné volby. Podle něj je třeba nejprve „vyčistit systém poslaneckých náhrad“ a řešit ekonomickou krizi.

Video Studio ČT24 - Skandál kolem poslaneckých náhrad
video

Studio ČT24 - Skandál kolem poslaneckých náhrad

Všeobecně se očekávalo, že Brown hned po čtvrtečních volbách nebo nejpozději začátkem příštího týdne oznámí rozsáhlé kabinetní změny, jimiž bude chtít převzít iniciativu a odvést pozornost od očekávaného propadu labouristů ve volbách. Nic takového se ale zatím nestalo.   

Jméno Blearsové se při skandálu s kontroverzními výdaji poslanců objevilo mezi prvními. Nakonec vrátila 13 tisíc liber, které původně nezaplatila jako daň při prodeji bytu.

Dalšími kandidáty na odchod z vlády jsou ministr financí Darling a ministr dopravy Geoff Hoon, kterých se aféra také dotkla. Hlavním favoritem na Darlingovo místo je ministr školství Ed Balls, ale hovoří se i o ministrovi zahraničí Davidu Milibandovi, na jehož místo by přišel ministr obchodu Peter Mandelson.