Nenávist Blízkého východu vůči USA nemohou změnit krásná slova

Teherán/Káhira - Hluboce zakořeněnou nenávist Blízkého východu vůči USA nemohou změnit žádné proklamace. Prohlásil to dnes íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí jen několik hodin předtím, než americký prezident Barack Obama na Káhirské univerzitě vystoupí s poselstvím vyzývajícím ke smíření mezi Spojenými státy a muslimským světem. Projev amerického prezidenta můžete právě nyní sledovat na ČT24 živě.

„Národy této části světa Ameriku hluboce nenávidí. Nezmění se to, ani když budou její představitelé pronášet sladké a krásné projevy určené muslimům. Amerika musí jednat,“ řekl Chameneí v Teheránu v proslovu u příležitosti 20. výročí smrti svého předchůdce ajatolláha Chomejního. Zmínil se také o Izraeli jako o „rakovinovém nádoru“ muslimského světa.

Obama se podle analytiků v dnešním projevu zaměří na izraelsko-palestinský problém, na Írán, Afghánistán a Pákistán. Nebude prý ale hovořit o konkrétních návrzích k překonání problémů, ale popíše vlastní názor na to, jak by se daly konflikty řešit. Bude prý chtít oslovit především mladé muslimy a také vlády muslimských zemí ochotné přispět k izraelsko-palestinskému usmíření a k vyřešení konfrontace s Íránem.

Video Obama hledá na Blízkém východě podporu muslimů
video

Obama hledá na Blízkém východě podporu muslimů

Získat na svou stranu miliardovou muslimskou populaci ale bude těžké. Podle jednoho z posledních průzkumů je například 76 procent Egypťanů přesvědčených, že USA chtějí oslabit a rozdělit islámský svět.

Obama přicestoval do Káhiry ráno, ve středu byl v Saúdské Arábii a tři hodiny jednal s jejím králem Abdalláhem. Řekl, že považoval za nutné požádat o radu člověka, který vede zemi, v níž se zrodil islám.

V Káhiře panují přísná bezpečnostní opatření

Při setkání se svým egyptským protějškem Husním Mubarakem v káhirském paláci Kubba Obama mimo jiné řekl, že USA chtějí spolupracovat s blízkovýchodními zeměmi a pomoci jim dospět k míru a blahobytu. V Káhiře panují kvůli Obamově sedmihodinové návštěvě nebývalá bezpečnostní opatření a většina Káhiřanů dnes nešla do práce, protože silnice jsou uzavřeny, město je z velké části ochromeno. Jeden z egyptských deníků napsal, že Obama sice přijel do Egypta, ale Egypt byl evakuován.


Po setkání s Mubarakem se Obama v doprovodu ministryně zahraničí Hillary Clintonové vydal do mešity Sultána Hasana ze 14. století. Tato stavba stojí v blízkosti pevnosti a Královské mešity, v níž jsou pochováni někdejší králové Egypta, například král Farúk, a také poslední íránský šáh Mohammad Rezá Pahlaví. Z mešity zamíří na Káhirskou univerzitu, kde přednese projev.

Káhirská univerzita je jedna z nejstarších sekulárních institucí vysokého školství v arabském světě. Kvůli Obamově návštěvě prošla zásadním úklidem, který přišel na 2,4 milionu dolarů.

Po odpolední návštěvě pyramid a setkání s americkými diplomaty odletí americký prezident vpodvečer do Německa.