V Afghánistánu údajně obhájil prezidentské křeslo Karzáí

Kábul – Afghánské prezidentské volby vyhrál Hamíd Karzáí. Oznámil to tamní ministr financí Hazrát Umar Zachilvál. Podle něj je výsledek jednoznačný, a tudíž není možné označit hlasování za neplatné. Staronový prezident získal 68 procent hlasů, první předběžné výsledky by ale měly být oznámeny až v úterý. Po volbách se za vítěze prohlásil jak Karzáí, tak jeho hlavní soupeř, bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh.

Abdulláh už v sobotu Karzáího obvinil z využití státního aparátu ke zfalšování čtvrtečních výsledků v jižních provinciích a v neděli prohlásil, že může svá obvinění dokázat. „Byl to velký podvod, který mohl mít vliv na celkové výsledky voleb,“ komentoval výsledek voleb Abdulláh. Zachilvál novinářům řekl, že Karzáí dostal podporu ze všech částí země, včetně severu, čímž jsou podle něj výsledky „bezpečné“ vůči obviněním z volebních podvodů. Abdulláh hovořil o tisících volebních podvodů. Z míst, kde k urnám přišlo jenom deset procent oprávněných voličů, je prý hlášena čtyřicetiprocentní účast.

Pozorovatelská mise Evropské Unie zhodnotila volby jako nestranné a řádné, i když kvůli násilnostem ne úplně svobodné. Karzáí, který už v Afghánistánu vládne osm let, tak získal mandát na dalších pět roků. Přitom v poslední době se potýká s poklesem důvěry obyvatel kvůli násilnostem, pomalému rozvoji země i korupci.

Video Karzáí je staronovým prezidentem
video

Karzáí je staronovým prezidentem

Násilí v Afghánistánu pokračuje, zavraždili novináře

Ozbrojenci v úterý zabili afghánského novináře, když v autobuse projížděl Chajbarským průsmykem mezi Afghánistánem a Pákistánem. Několik dalších cestujících bylo zraněno. Džanulláh Hašímzáda vedl pobočku afghánské televize Šamšad a často kritizoval činnost hnutí Taliban.

„Útočníci v autě přinutili autobus zastavit, vešli dovnitř a zastřelili ho,“ řekl Rahán Khattak, vládní činitel v Džamrúdu, nejvýznamnějším městě v oblasti Chajbaru. Nechtěl ale spekulovat o tom, kdo za atentátem stojí.