Vztahy obou zemí v posledních týdnech dosáhly oteplení
Setkávání členů rodin rozdělených konfliktem na Korejském poloostrově se pořádá od summitu z roku 2000, kdy se poprvé sešli nejvyšší představitelé obou zemí a jednali o cestě k míru a usmíření. Obě země jsou fakticky stále ve válečném stavu, protože po skončení války v roce 1953 byla mezi nimi podepsána pouze dohoda o příměří. Po válce zůstaly rozděleny miliony rodin.
Během posledního roku se Severní Korea několikrát postarala o rozruch jadernými a raketovými zkouškami. Komunistický režim země navíc odmítal výzvy k mezinárodním rozhovorům o svém jaderném programu. V posledních týdnech ale KLDR zmírnila svůj postoj především vůči Jižní Koreji. Souhlasila s obnovením zastavených společných projektů a s uvolněním restrikcí při přechodu hranic.
Na návštěvu Korejského poloostrova se chystá i americká delegace
Příští měsíc by Severní Koreu měl také navštívit zvláštní vyslanec USA Stephen Bosworth a jednat s tamními zástupci o problematice jaderných zbraní. Půjde o první jednání o jaderném programu mezi Spojenými státy a KLDR v rámci administrativy prezidenta Baracka Obamy.
Pchjongjang by rád jednal s Washingtonem přímo, ale USA trvají na tom, že rozhovory mohou probíhat jen v rámci šestistranných jednání, do kterých patří také Jižní Korea, Čína, Japonsko a Rusko. Jižní Korea a Spojené státy daly již několikrát najevo, že KLDR musí přijmout konkrétní kroky k ukončení svého jaderného programu, než tyto země zmírní svůj postoj vůči Pchjongjangu.