NASA odložila další start raketoplánu Discovery

Mys Canaveral (USA) - Kvůli zdánlivě špatnému palivovému ventilu odložila NASA dnešní start raketoplánu Discovery k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Jednalo se o druhý pokus o vzlétnutí poté, co první úterní bylo odvoláno z důvodu špatného počasí. Příští možný start se plánuje na pátek, hrozí ale údajně odklad mise až na říjen.

Ventil slouží k čerpání paliva z externí nádrže do hlavních motorů. Inženýři při přípravě raketoplánu ke startu zkoušeli otevřít a zavřít ventil a přístroje ukázaly, že je rozbitý. Odborníci nakonec ale usoudili, že závada je v monitorovacím zařízení, ne v samotném ventilu. To dává podle NASA naději zkusit třetí start v pátek v 6:22 SELČ, sdělil na brífinku představitel úřadu Mike Moses. 

Jakákoli vážnější závada by podle agentury Reuters nejspíš vedla k odložení mise o více než měsíc. O víkendu totiž představitelé úřadu upozornili, že pokud raketoplán neodstartuje k ISS do konce srpna, bude nutné odložit misi do října s ohledem na plánované lety z Japonska a Ruska k vesmírné stanici a jinou činnost floridského střediska.   

Raketoplán měl vzlétnout z vesmírného střediska na Floridě dnes ráno v 7:10 SELČ. V rámci jeho přípravy se již začaly plnit vnější nádrže palivem, ale sedmičlenná posádka ještě na palubě nebyla. 

Řízení letu odvolalo první úterní pokus o start jen několik minut před vypuštěním raketoplánu, které bylo plánováno na 07:36 SELČ. Čekalo do poslední chvíle, zda déšť a blesky, které v noci na úterý zasáhly okolí Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral, neustanou. 

Discovery má ve vesmíru pobýt 13 dní. Na stanici má dopravit více než sedm tun zásob a vybavení. Posádku Discovery tvoří šest mužů a jedna žena. Americký pilot Kevin Ford se na své první vesmírné misi má stát pětistým člověkem, který překročí práh atmosféry a podívá se do kosmu.