Dokument BBC - nové spekulace kolem útoků 9/11

New York - Dokument televize BBC přinesl další konspirační teorie o teroristickém útoku na Spojené státy v září 2001. Podle autorů nebyl pád věže číslo sedm vedle newyorských dvojčat jen náhodou, ale řízeným bombovým útokem. Již záhy po katastrofě, kterou oficiální místa Spojených států označila za teroristické útoky zorganizované organizací al-Káida, se vynořila řada alternativních teorií zpochybňujících oficiální verzi útoků. Česká televize dokument odvysílala včera večer, na reprízu se můžete podívat ve čtvrtek v 9:40 na ČT2.

Dokument BBC přinesl řadu spekulací, že budova číslo sedm se nezřítila v důsledku nárazu letadel, ale že se jednalo o řízenou demolici. Podle autorů se budova sesunula k zemi kvůli bombě. A důvod - v prostorách mrakodrapu byl tajný archiv americké CIA. Autoři dokonce spekulují o spolupráci úřadu s islámskými teroristy. Podle profesora Igora Lukeše z Bostonské univerzity je taková představa absurdní: „Já osobně bych dal ruku do ohně za to, že se nic takového nestalo.“

Budova číslo sedm byla vzdálená asi 100 metrů od zřícených věží Světového obchodního centra. Nicméně přesto, že ji ani jedno z letadel nezasáhlo, se po několika hodinách zřítila k zemi.

Marián Brzybohatý, odborník na terorismus

„Byla tam celá řada hořlavých materiálů. Energie, která působila, vyvolává silné tepelné účinky, takže je velmi pravděpodobné, že ta budova začala hořet. Já pro to jiné vysvětlení nemám.“


S blížícím se osmým výročím teroristického útoků na Spojené státy konspiračních teorií stálé přibývá. „Lidé mají rádi teorie, zvyšuje to adrenalin, to je příjemný pocit, zvlášť když s tím nesouvisí žádné riziko,“ vysvětluje okolnosti vzniku různých spekulací Brzybohatý v rozhovoru pro Studio 6. Igor Lukeš k tomu podotýká, že konspirační teorie často vznikají, když veřejnost vidí disproporčnost mezi tím triviálním pachatelem a obrovským dopadem zločinu, který může úplně definovat životy celých generací lidí. 

Před osmi lety zaútočili arabští teroristé čtyřmi unesenými dopravními letadly na budovy v New Yorku a Washingtonu. Dvě z nich zasáhla Světové obchodní centrum, jedno budovu Pentagonu. Poslední stroj se zřítil v Pensylvánii.

Již záhy po katastrofě se vynořila řada alternativních teorií zpochybňujících oficiální verzi útoků. Některé z nich podezíraly Bushovu administrativu a představitele vojenskoprůmyslového komplexu z předem plánované akce s cílem získat nového nepřítele, proti němuž by mohli vést válku, a oživit tak ekonomiku a zbrojařský průmysl. Dalším důvodem mohla prý být i snaha naklonit si veřejné mínění pro válečné tažení do strategicky významných regionů bohatých na zásoby ropy a zemního plynu.

Trosky po zničení dvojčat v roce 2001
Zdroj: Wikipedia