Novým slovenským eurokomisařem by měl být Šefčovič

Bratislava - Novým eurokomisařem za Slovensko by měl být podle očekávání velvyslanec při Evropské unii Maroš Šefčovič. Jeho nominaci dnes schválila slovenská vláda. Funkci bude vykonávat jen jeden měsíc do konce října, kdy vyprší mandát současné Evropské komise. Šefčovič vystřídá na pozici komisaře pro vzdělávání a kulturu Jána Figeľa, který se po zvolení za předsedu opozičního Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) vzdal mandátu. Diplomata Šefčoviče navrhla do funkce nejsilnější vládní strana Smer-SD.

„Je to pro mě velká čest,“ řekl dnes Šefčovič v reakci na nominaci. „Současný komisař pan Figeľ podal rezignaci a odchází z tohoto postu k prvnímu říjnu, takže k tomuto datu by mělo být zabezpečeno i střídaní na jeho postu,“ naznačil, odkdy by se měl ujmout funkce.

Slovenská média však spekulují, že by mohl zastávat tento post i v novém pětiletém období. Nová komise se totiž obvykle formuje po volbách do Evropského parlamentu; zatím poslední volby se konaly v červnu.

Evropská komise je nejvyšším výkonným orgánem Evropské unie, navrhuje legislativu, kontroluje její dodržování a z velké části spravuje rozpočet. Každý stát má v EK jednoho komisaře, kterého nominuje konkrétní země.