Němci vnímají Havla jako někoho, kdo je přibližoval sjednocení už v době, kdy oni sami ani nedoufali. „Pro Německo sehrál důležitou symbolickou roli. Dodával lidem kuráž a dodnes je jedním z nejznámějších Čechů tady,“ říká politoložka Marie-Lena Mayová.
Český exprezident ve své děkovné řeči upozornil, že ještě nikdy nedostal nějaké ocenění současně s Gorbačovem a vyjádřil radost nad tím, že dnes se tomu tak stalo.

Reportáž Evy Pláničkové
Kuratorium složené z osobností německé politiky, hospodářství, médií a kultury dnes vybralo jako laureáty Quadrigy také hudebníka Mariuse Müllera-Westernhagena nebo bojovnici za lidská práva Bärbel Bohleyovou.
V minulosti se stali majiteli sošky koňského čtyřspřeží například ukrajinský prezident Viktor Juščenko, izraelský ministr zahraničí Šimon Peres, bývalý kancléř Helmut Kohl, afghánský prezident Hamíd Karzáí a v roce 2004 jako první Čech ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.
Berlínem kráčí obři
Německá metropole Berlín si znovusjednocení připomíná i úchvatnou podívanou na obří loutkové „divadlo“. „Malá obryně“ vysoká 7,5 metru a její patnáctimetrový strýc, zavěšeni na důmyslné konstrukci, od pátku bloumají ulicemi východní a západní části Berlína.
Jejich šťastné shledání a vzájemné objetí se dnes uskutečnilo u Braniborské brány, která je symbolem někdejšího rozdělení i opětovného sjednocení německé metropole.