Pilot zříceného letadla neuposlechl příkaz řídicí věže

Bejrút - Pilot letadla společnosti Ethiopian Airlines, které se v pondělí s 90 lidmi na palubě krátce po startu z bejrútského letiště zřítilo do Středozemního moře, z neznámých důvodů neuposlechl instrukce kontrolní věže. Podle serveru news.com.au to prohlásil libanonský ministr obrany Elias Murr. Nehodu pravděpodobně nikdo nepřežil. „Nahrávka příkazů řídicí věže ukázala, že věž oznámila pilotovi, aby kvůli bouři změnil směr. Ale letadlo zamířilo opačným směrem,“ řekl Murr v televizním rozhovoru. Dodal, že zatím není jasné, proč se tak stalo.

Podle libanonské televize Future News už záchranáři lokalizovali trup letadla a pokusí se ho vyzvednout na hladinu. Předpokládají, že jsou v něm těla většiny z cestujících.

Výrobce i letecká společnost vylučují, že by jedinou příčinou nehody mohla být bouře, která v noci na pondělí panovala v okolí Bejrútu. Libanonský server An-Našra napsal, že kromě jiných se prověřuje hypotéza o příliš rychlém startu letadla. Pilot prý neuposlechl doporučení, aby stroj otočil napravo a přes opakování výzvy letěl na opačnou stranu. Vylučuje se, že to mohla způsobit jeho únava, protože po předchozím letu měl 36 hodin na odpočinek.

Video Moře vyplavuje trosky letadla
video

Moře vyplavuje trosky letadla

Záchranáři doposud nalezli více než dvacet těl. Libanonské armádě a námořnictvu v pátrání po obětech nehody pomáhají také mezinárodní jednotky OSN v Libanonu. USA, Kypr, Francie a Velká Británie poskytly k záchranným operacím letadla.

Etiopské letadlo odstartovalo v 1:37 minut SEČ z bejrútského mezinárodního letiště a zamířilo do Addis Abeby. Krátce poté zmizelo z radarů a začalo hořet. Do moře spadlo necelých pět kilometrů od pobřeží jižně od Bejrútu. Na palubě Boeingu 737-800 bylo devadesát osob, mezi nimi i manželka francouzského velvyslance v Bejrútu Denise Piettona. Dále v letadle bylo 54 Libanonců, 22 Etiopanů, Iráčan, Syřan, dva Libanonci s britským pasem, jeden s kanadským a další s ruským.

Teprve třetí havárie etiopské společnosti

Společnost Ethiopian Airlines má na rozdíl od mnoha jiných afrických aerolinek poměrně dobrou pověst. Od roku 1988 do včerejška zaznamenala dvě velká neštěstí. V roce 1996 se u Komorských ostrovů zřítilo unesené letadlo, jemuž došlo palivo. Zahynulo tenkrát 126 ze 175 lidí na palubě. V září 1988 spadlo krátce po startu letadlo, které se střetlo s hejnem ptáků. Ze 104 lidí na jeho palubě 31 nehodu nepřežilo.

Moře vyplavuje trosky etiopského letounu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Hussein Malla