Belgičtí poslanci schválili zákaz nošení burky

Brusel – Belgie se dnes stala první evropskou zemí, ve které nesmí muslimky nosit burku, jež zahaluje celé tělo i tvář. Rozhodli o tom dnes poslanci, kteří schválili zákon o nošení oděvů zakrývajícího obličej. Za porušení zákona hrozí pokuta od 15 do 25 eur a vězení od jednoho do sedmi dní.

Návrh zákona zakazuje v Belgii na veřejnosti nosit burku, což je závoj zcela zahalující obličej. Zákaz se týká i nošení nikábů, které na rozdíl od burek nezahalují oči. Tyto oděvy se nesmějí nosit v restauracích, autobusech, vlacích či v letadle. Autoři nového zákona tvrdí, že norma má chránit demokratické principy a důstojnost žen i zajišťovat bezpečnost.

V Belgii s více než deseti miliony obyvatel podle místních médií muslimská komunita čítá kolem 400 000 lidí. Nikáby či burky však nosí jen zlomek z nich.

„Obraz naší země v zahraničí je čím dál tím méně pochopitelný. Avšak alespoň jednomyslnost, která v parlamentu bude vyjádřena v tomto hlasování zakazujícím burky a nikáby v naší zemi, ukazuje na to, že existuje určitá národní hrdost být Belgičanem,“ uvedl ještě před očekávaným kladným hlasováním jeden z poslanců Denis Ducarme. Podle svých slov doufá, že Belgii budou následovat další země. Kromě Francie třeba Švýcarsko, Itálie či Nizozemsko, které o tom také uvažují.

Islám o zahalování

Korán se věnuje v několika pasážích zahalování těla. Podle textů ženám Alláh nařídil, aby nosily hidžáb. Slovo hidžáb pochází z arabského slova hadžaba, což znamená skryti pohledům, zahalení, zakrytí. Muslimky se ale zahalují také proto, aby dokázaly svou cudnost. Šátek halící vlasy se stal v západním světě symbolem toho, že žena je muslimka.

Jak se muslimky zahalují?

Nikáb je jedno nebo vícevrstevný závoj, který neskrývá oči. Nejkratší závoje zahalují ženinu hlavu, krk a hruď, nejdelší nikáby sahají na úroveň lýtek. Odívají se do něj především ženy v zemích kolem Perského zálivu (Saúdské Arábii, Jemenu, Bahrajnu, Kuvajtu, Kataru, Ománu a Spojených arabských emirátech) a v Pákistánu.

0Burka zakrývá celé tělo i s obličejem. Je nošena na veřejnosti na běžném denním oblečení. Burka se nosí především v Afghánistánu, Pákistánu, Bangladéši, Spojených arabských emirátech a Indii.

0Nikáb je jedno nebo vícevrstevný závoj, který neskrývá oči. Nejkratší závoje zahalují ženinu hlavu, krk a hruď, nejdelší nikáby sahají na úroveň lýtek. Odívají se do něj především ženy v zemích kolem Perského zálivu (Saúdské Arábii, Jemenu, Bahrajnu, Kuvajtu, Kataru, Ománu a Spojených arabských emirátech) a v Pákistánu.