Podle vědců ropa uniká i z jiných ložisek

Miami - Ropa uniká zřejmě i z dalšího místa v Mexickém zálivu. Vědci z Univerzity jižní Floridy analyzovali kapičky ropy a zjistili, že pochází z jiných podmořských ložisek. Společnost BP uvedla, že jde o ropu z povrchu a k žádným jiným únikům nedochází. Od čtvrtka odčerpal nový kryt z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu víc než polovinu unikající suroviny.

Velitel americké pobřežní stráže Thad Allen dnes novinářům v Bílém domě sdělil, že čištění pobřeží a moře od ropy unikající z poškozeného vrtu bude zřejmě trvat do podzimu, možná déle - i v případě, že se únik podaří zastavit v létě. Následky největší ekologické katastrofy v dějinách USA pak bude zasažená oblast, která se stále rozšiřuje, pociťovat ještě mnoho let.

BP se po zhruba osmi týdnech od začátku úniku daří zachycovat část ropy proudící do Mexického zálivu. Speciální sací systém nyní dokáže odčerpat 10 tisíc barelů ropy denně, což je asi 1,6 milionu litrů. Allen dnes řekl, že firma k vrtu přemístí další loď, aby mohla zachycované množství zdvojnásobit. Podle něj se nicméně problém nepodaří zcela vyřešit do srpna, kdy by měly být hotové pomocné vrty, jež sníží tlak v ložisku, z něhož ropa uniká.


ŽIVĚ: Kamera z místa úniku ropy


Do vod zálivu se již vylily desítky milionů litrů ropy, které ohrožují přírodu, tamní rybáře i turistický ruch v oblasti. V současnosti se zasažená oblast rozprostírá od středu pobřeží státu Louisiana až k letovisku Port St. Joe na západní Floridě. Celkem jde asi o 650 kilometrů pobřeží. Na moři se ropu snaží zachycovat a sbírat flotila lodí, již z velké části tvoří plavidla rybářů, které únik připravil o práci. Další záchranáři se snaží čistit zasažené pláže.

Geograf a hydrolog Bohumír Janský dnes v rozhovoru pro ČRo uvedl, že náprava ekologické katastrofy v Mexickém zálivu potrvá desítky let. „Ty konsekvence, dopad na ekosystém delty Mississippi a pobřežní ekosystémy tří států, které jsou atakovány na jihu USA, je tak obrovský, že to prostě bude trvat velmi dlouho, než se z toho ekologické systémy dostanou,“ předpověděl Janský.

Obama znovu ostře vystoupil proti BP

Americký prezident Barack Obama znovu a zatím nejostřeji vystoupil proti společnosti British Petroleum. Vrátil se k citlivé otázce dividend, které BP vyplácí svým akcionářům. Ročně dosahují deseti a půl miliardy dolarů. Podle Obamy by těžaři měli dividendy rozdělit jako odškodné pro lidi postižené únikem ropy. Na BP sílí politický tlak, aby přinejmenším rozdělování zisků zastavila, dokud nebude znám úplný rozsah škod z ropné katastrofy.

Ropná skvrna ohrožuje pobřeží USA
Ropná skvrna ohrožuje pobřeží USA