Americký policista zastřelil 15letého chlapce na hranici s Mexikem

Washington - Příslušníci arizonské pohraniční policie zastřelili patnáctiletého mexického chlapce, který na ně přes hraniční linii házel kameny. Pohraniční incident vyvolal v Mexiku pobouření. Místní řady ho označily za ukázku xenofobie. Tragédie se odehrála v noci na úterý. Skupina policistů byla na hlídce u betonového kanálu podél hraniční řeky Rio Grande, když narazila na několik Mexičanů, které pokládala za nelegální imigranty. Dva Mexičany policisté zatkli. Ostatní Mexičané před nimi utekli na druhou stranu hranice a házeli na ně kamení. Jeden z pohraničníků potom na skupinu několikrát vystřelil a mladého Mexičana zabil.

Případ vyšetřuje americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Na mexické straně hranice události vyvolaly pobouření. Mexický stát Chihuahua, který s Arizonou sousedí, incident odsoudil. Označil ho za políček všem Mexičanům a za ukázku americké xenofobie. K té prý přispěl i nový arizonský zákon proti imigrantům.

Arizona kontroverzní zákon přijala letos. Legální imigranti podle něj musejí u sebe mít neustále dokumenty a policie má vyslýchat každého, koho podezírá, že v zemi není legálně. Odpůrci opatření tvrdí, že zákon podporuje rasismus, neboť policisté kontrolují především lidi hispánského původu.