Větrný gigant rozsvítí čtvrt milionu domácností

Londýn – U pobřeží jihovýchodní Anglie dnes oficiálně zahájila provoz největší větrná elektrárna na světě nazvaná Thanet. Teď ji tvoří sto turbín vysokých 115 metrů s kapacitou 300 megawattů, které podle švédského investora Vattenfall dokážou vyrobit elektřinu pro 240 tisíc domácností. Do čtyř let by se ale měl počet větrníků zvýšit víc než třikrát. Stavební práce na větrné farmě začaly před dvěma lety a cena dosahuje 880 milionů liber – zhruba 25,5 miliardy korun. Turbíny jsou rozmístěné na ploše 35 kilometrů čtverečních, nejbližší turbína od pobřeží je asi 12 kilometrů od města Margate.

Celková kapacita britských větrných elektráren dnes překonala pět gigawattů. Pobřežní větrné elektrárny v Británii mohou vyrobit 1 341 megawattů elektřiny, tedy víc než celý zbytek světa, tvrdí skupina RenewableUK, sdružující firmy zaměřené na větrné elektrárny. Kromě toho má Británie na souši větrné elektrárny o kapacitě 3 715 megawattů.

Moře u britských břehů je atraktivním místem pro stavbu turbín, protože je hodně větrné. Odhaduje se, že turbína u britských břehů vyrobí asi o 50 procent elektřiny víc než u pobřeží Německa. Ze 16 větrných elektráren budovaných v mořích kolem Evropy se jich polovina staví u Británie.

Video V Británii vznikla obří větrná elektrárna
video

V Británii vznikla obří větrná elektrárna

Thanet největší pobřežní větrnou elektrárnou nezůstane dlouho. Ještě větší je London Array, která má začít fungovat na přelomu let 2012 a 2013 a která se staví severně od Thanetu.

Předcházející labouristická vláda kladla velký důraz na využívání obnovitelných zdrojů energie a v tomto trendu pokračuje i nynější koalice konzervativců a liberálních demokratů. Vítr nyní kryje čtyři procenta spotřeby elektřiny v Británii. Větrné elektrárny, zejména pobřežní, mají hrát klíčovou úlohu při plnění vládního cíle do roku 2020 vyrábět 15 procent elektřiny za pomoci obnovitelných zdrojů.

/*json*/{"map":{"lat":51.390262105474,"lng":1.3762950897217,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/