„Pokud se situace bude i nadále vyvíjet tak jako nyní, tak předpokládám, že ten konec může nastat příští rok v létě,“ řekl Vondra. Česko podle něj nicméně z Kosova zatím „neutíká“. Vyčlení záložní prapor, který by se mohl v případě vážných problémů do Kosova během 14 dnů vrátit. ČR proto zatím bude dále udržovat svou základnu.
Podle Vondry už není v Kosovu tolik práce, aby vyžadovala rozsáhlý český kontingent. Letos Česko schválilo kosovskou misi do počtu 550 vojáků. Kvůli postupnému stahování tam ale dosud působilo asi 300 vojáků. Ty od října nahradí už jen devadesátičlenný kontingent. Omezení mise podle Vondry souvisí i s tím, že ČR chce o 200 vojáků posílit přítomnost v Afghánistánu. Svou roli prý sehrály i rozpočtové škrty, které nutí armádu šetřit.

Reportáž Karla Rožánka
Slovensko se rozhodlo své vojáky z Kosova stáhnout už nyní. Svou misi KFOR zastaví na konci září a do konce roku by měl být přesunut zpět i materiál a technika. Slovenská premiérka Iveta Radičová se dnes přijela do Kosova se slovenskými vojáky rozloučit.