Izraelci bez násilí zastavili loď s aktivisty plující do Gazy

Jeruzalém - Izraelské námořnictvo dnes bez násilí zastavilo na moři loď Irene s humanitární pomocí pásmu Gazy. Na její palubě jsou židovští aktivisté, kteří nekladli odpor. Plavidlo s asi desítkou Židů se chystalo prolomit námořní blokádu pásma Gazy, ale jeho kapitán i pasažéři předem oznámili, že se Izraelcům nebudou stavět na odpor. Námořnictvo podobně jako v případě jiných plavidel směřujících ke Gaze oznámilo, že loď zastaví a odkloní.

Vojáci vstoupili na palubu Irene a armádní plavidlo ji odtáhlo do izraelského přístavu Ašdod. Náklad, který tam projde bezpečnostní kontrolou, pak má být dopraven do pásma Gazy pozemní cestou.

Irene vyplula v neděli z Kypru pod britskou vlajkou s nákladem léků, terapeutických pomůcek, hraček, čističek vody a přívěsných lodních motorů. Na palubě má devět židovských aktivistů z různých zemí i Izraele. Kapitán Glynn Secker ráno oznámil, že je asi 40 kilometrů od pobřeží pásma Gazy a že loď izraelského námořnictva od Irene vzdálena zhruba 20 kilometrů. „Nebudeme je poslouchat, nebudeme jim pomáhat,“ řekl Secker. „Nepostavíme se jim ale fyzicky na odpor. Nezapojíme se do žádného násilí.“

Izrael vyzval loď Irene, aby zakotvila v izraelském přístavu. Zboží, které tam projde bezpečnostní kontrolou, pak má být dopraveno do pásma Gazy pozemní cestou. Mezi aktivisty je i dvaaosmdesátiletý muž, který přežil nacistický holokaust. Dalším je Izraelec Rami Elchanan, který přišel v roce 1997 při sebevražedném útoku atentátníka z radikálního hnutí Hamas o dceru. Izraelskému rozhlasu Elchanan dnes řekl: „Nemám žádný důvod mít rád Hamas. Jestli ale nebudeme spolu mluvit, nikdy to neskončí.“ Izrael uvalil na pásmo Gazy blokádu před čtyřmi lety, po únosu svého vojáka Gilada Šalita komandem členů palestinských radikálních organizací v čele s Hamasem.

Před třemi lety, kdy se Hamas v pásmu násilím zmocnil vlády, Izrael tuto blokádu ještě zpřísnil. Po jarním incidentu, kdy bylo při zásahu izraelského vojenského námořnictva proti mezinárodní humanitární flotile pro Gazu zabito devět tureckých aktivistů, Izrael na mezinárodní nátlak blokádu zmírnil. Uvolněno bylo pozemní embargo až na určité položky (zejména stavební materiály), jichž by radikálové z Hamasu mohli podle Izraele zneužívat k výrobě zbraní nebo stavbě opevnění. Námořní blokádu pásma ale Izrael nadále udržuje.

Bojovník hnutí Hamas
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24