Tymošenková podle auditorů zpronevěřila devět miliard

Kyjev - Bývalá ukrajinská vláda premiérky Julije Tymošenkové, jedné z výrazných postav takzvané oranžové revoluce, zpronevěřila téměř půl miliardy dolarů (8,6 miliardy korun). Zneužívala také nákupu zahraničních vozidel, potravin a léčiv k praní špinavých peněz. Uvádí se to ve zprávě tří amerických auditorských firem, jejichž posudek si objednal nynější ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Politici z tábora Tymošenkové americkou expertizu odmítli jako nekompetentní a označili ji za důsledek politické objednávky.

Američtí auditoři ve své zprávě bývalou vládu Tymošenkové obvinili ze zpronevěry a z uplatňování „klasického schématu mezinárodního praní špinavých peněz“. Mělo k němu docházet při dovozu cizích automobilů, cukru nebo vakcín. Nesrovnalosti auditoři našli i v obchodování s ukrajinskými emisními povolenkami.

Kabinet Tymošenkové podle auditu utratil 140 milionů dolarů (téměř 2,5 miliardy korun) za německé mikrobusy určené pro potřeby ukrajinského ministerstva zdravotnictví. Vozidla prý byla následně využita při volební kampani Tymošenkové. Bývalá vláda rovněž údajně nenaložila správně s částkou 280 milionů dolarů (4,8 miliardy korun) utrženou za prodej emisních povolenek. Prostředky, které měly být využity na ekologické projekty, se ocitly na účtu jistého penzijního fondu.

Audit, který analyzoval období od roku 2008 do začátku letošního roku, zpracovaly americké společnosti Trout Cacheris, Kroll a Akin Gump Strauss Hauer & Feld. Podle ukrajinských vládních činitelů přišel audit ukrajinskou státní pokladnu na dva miliony dolarů (téměř 35 milionů korun).


Tymošenková stála v čele ukrajinské vlády po takzvané oranžové revoluci z roku 2004, kterou vyvolalo Janukovyčovo zmanipulované volební vítězství v prezidentských volbách. Po letech politického chaosu a hospodářské stagnace se ale Janukovyč do ukrajinské politiky vrátil a v letošních volbách své oponenty porazil. Tymošenková se postavila do čela ukrajinské opozice.