U Neapole se znovu demonstruje proti smetí

Řím - Jihoitalskou Neapol znovu zasáhly protesty proti stavbě nové skládky odpadu. Obyvatelé několika obcí v okolí Neapole se střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn. Demonstranti jsou odhodláni přijít v pátek protestovat do Říma. Neapol dlouhodobě nezvládá problémy s obrovským množstvím odpadků. Vláda tam chce postavit novou skládku, místní jsou ale proti.

V obci Terzigno asi 20 kilometrů od Neapole maskovaná skupina demonstrantů házela kameny a petardy proti pořádkové policii, která proti nim použila slzný plyn. Jinde demonstranti podpálili autobus. Další střety s policií byly během dneška hlášeny z města Boscoreale asi 25 kilometrů jižně od Neapole, kde skupina osob vyzbrojených holemi rozbíjela výlohy obchodů.

Po těchto incidentech podal starosta obce Gennaro Langella demisi. „Jde o velmi závažný problém, nejen zdravotní, ale i z hlediska veřejného pořádku. Jsem velmi znepokojen tím, co se v regionu děje,“ řekl. Velké znepokojení vyjádřil i prezident provincie Neapol Luigi Cesaro, který vyzval demonstranty i pořádkové síly, aby se vyhnuli násilným střetům.

Obyvatelé Terzigna protestují téměř denně již několik týdnů proti ukládání odpadu ve staré místní skládce, která je podle nich již přeplněna. Zuřivě se stavějí také proti otevření nové skládky, které ve středu večer potvrdili místní zástupci z vládní strany Lid svobody premiéra Silvia Berlusconiho. Rozhodnutí otevřít druhou skládku napětí vyhrotilo.

Otázka odpadků je v Itálii velmi citlivá. V Neapoli a v celé Kampánii se pravidelně hromadí tisíce tun odpadků, zejména kvůli neodpovídajícímu systému jeho skladování a zpracování. Za krizí s odpadem v neapolském kraji stojí především mafie, která si z tohoto citlivého odvětví udělala výnosný podnik.

Italský premiér Silvio Berlusconi ihned po nástupu do úřadu v květnu 2008 začal problém s odpadem, který označil za jednu z priorit nové vlády, řešit. Již v létě téhož roku prohlásil, že hlavní krize je zažehnána, ale že vyřešení tohoto problému zabere ještě tři roky.