Sedmileté působení Dobroslava Trnky v čele slovenské justice je spojeno s řadou kontroverzních kauz. Během svého působení učinil řadu sporných rozhodnutí, například zastavil trestní stíhání několika osob podezřelých ze závažné hospodářské kriminality. Nejednoznačně si počínal ohledně kauz financování politických stran - bývalého vládního Směru Roberta Fica, ale i současné vládní SDKÚ. Jejímu lídrovi Mikuláši Dzurindovi by údajně setrvání Trnky v úřadu vyhovovalo, důkazy pro to ale nejsou, a proto se ohledně volby generálního prokurátora množí spekulace.
Volbu zkomplikují obstrukce SDKÚ

Na Slovensku se volí generální prokurátor
Premiérka Iveta Radičová pohrozila, že zváží své působení v čele vlády v případě Trnkova znovuzvolení. Toho podporují opoziční poslanci, a protože koalice není jednotná, mohl by Trnka i přes odpor koalice zůstat v úřadu.
V prvním kole hlasování získal Trnka nejvíc hlasů, podpořili ho poslanci Směru a SNS. Kandidát podporovaný vládou SDKÚ Ján Hrivnák včera vypadl. S Trnkou se v druhém kole utká Eva Mišíková, kterou podporují strany SaS, KDH a Mosta-Híd.
SDKÚ dnes v noci jednala o tom, jak dál při volbě prokurátora postupovat, a protože nechtějí zástupci této strany v parlamentu podpořit ani jednoho z kandidátů, kteří postoupili do druhého kola, rozhodli se pro obstrukce. Poslanci SDKÚ si podle všeho vyzvednou hlasovací lístky, ale neodevzdají je. Žádný kandidát tak nezíská většinu hlasů přítomných poslanců, a volba by se tak opakovala na přelomu listopadu a prosince na další poslanecké schůzi.
Generální prokurátor
Generální prokurátor stojí v čele slovenské prokuratury. Jmenuje ho a odvolává prezident na návrh Národní rady. Prokurátor je volen na sedmileté funkční období. Jeden člověk může v tomto úřadu působit nejvíce dvě po sobě jdoucí funkční období. Prokurátorovi musí být minimálně 40 let. Prokurátor řídí a kontroluje činnost všech slovenských prokuratur.