Radičová hrozí kvůli kontroverznímu prokurátorovi rezignací

Bratislava - Slovenský parlament dnes bude znovu volit generálního prokurátora. Vládní koalice se dohodla, že nepodpoří setrvání Dobroslava Trnky v úřadě. Na včerejší schůzi parlamentu se ale koaliční poslanci v prvním kole hlasování nedokázali shodnout na jménu jeho nástupce. Výměnu generálního prokurátora doprovází napětí na politické scéně. Premiérka Iveta Radičová varovala, že v případě setrvání Trnky v úřadu zváží svou rezignaci.

Sedmileté působení Dobroslava Trnky v čele slovenské justice je spojeno s řadou kontroverzních kauz. Během svého působení učinil řadu sporných rozhodnutí, například zastavil trestní stíhání několika osob podezřelých ze závažné hospodářské kriminality. Nejednoznačně si počínal ohledně kauz financování politických stran - bývalého vládního Směru Roberta Fica, ale i současné vládní SDKÚ. Jejímu lídrovi Mikuláši Dzurindovi by údajně setrvání Trnky v úřadu vyhovovalo, důkazy pro to ale nejsou, a proto se ohledně volby generálního prokurátora množí spekulace. 

Volbu zkomplikují obstrukce SDKÚ 

Video Na Slovensku se volí generální prokurátor
video

Na Slovensku se volí generální prokurátor

Premiérka Iveta Radičová pohrozila, že zváží své působení v čele vlády v případě Trnkova znovuzvolení. Toho podporují opoziční poslanci, a protože koalice není jednotná, mohl by Trnka i přes odpor koalice zůstat v úřadu.

V prvním kole hlasování získal Trnka nejvíc hlasů, podpořili ho poslanci Směru a SNS. Kandidát podporovaný vládou SDKÚ Ján Hrivnák včera vypadl. S Trnkou se v druhém kole utká Eva Mišíková, kterou podporují strany SaS, KDH a Mosta-Híd.

SDKÚ dnes v noci jednala o tom, jak dál při volbě prokurátora postupovat, a protože nechtějí zástupci této strany v parlamentu podpořit ani jednoho z kandidátů, kteří postoupili do druhého kola, rozhodli se pro obstrukce. Poslanci SDKÚ si podle všeho vyzvednou hlasovací lístky, ale neodevzdají je. Žádný kandidát tak nezíská většinu hlasů přítomných poslanců, a volba by se tak opakovala na přelomu listopadu a prosince na další poslanecké schůzi.

Generální prokurátor

Generální prokurátor stojí v čele slovenské prokuratury. Jmenuje ho a odvolává prezident na návrh Národní rady. Prokurátor je volen na sedmileté funkční období. Jeden člověk může v tomto úřadu působit nejvíce dvě po sobě jdoucí funkční období. Prokurátorovi musí být minimálně 40 let. Prokurátor řídí a kontroluje činnost všech slovenských prokuratur.