Podle floridského soudu je zdravotní reforma protiústavní

Miami - Zdravotní reforma amerického prezidenta Baracka Obamy je v ohrožení. Soudce federálního soudu na Floridě vyhověl stížnosti 26 amerických států a rozhodl, že reforma porušuje ústavu. Je to zatím největší právní překážka pro zákon, který má začít platit v roce 2014. Podle soudce je nepřijatelné, aby zákon pod hrozbou pokuty kohokoliv nutil platit si zdravotní pojištění. Obamova administrativa se proti verdiktu soudu odvolá; dá se očekávat, že se reformní zákony dostanou až před soud nejvyšší. Dnes asi 30 miliónů Američanů zdravotní pojištění nemá - zákon jim měl zajistit aspoň základní lékařskou péči.

„Federální vláda nás nemůže nutit k nákupu nějakého výrobku, služeb nebo jiného zboží – tím porušuje suverénní práva jednotlivých států,“ prohlásila Pam Bondiová, ministryně spravedlnosti státu Florida. Stejnou část Obamovy reformy napadl v prosinci i soud ve Virginii. Vláda ale proti jeho rozhodnutí podala před dvěma týdny odvolání.

S reformou také nesouhlasí většina amerických států. Vadí jim především to, že se kvůli změně zákonů zvýší jejich povinné výdaje. Žaloby na neústavnost reformy podaly státy u několika soudů. Úspěchu ale zatím dosáhly jen ve Virginii a na Floridě, v několika přích naopak zvítězila vláda. Očekává se, že o osudu reformy nakonec rozhodne americký nejvyšší soud.

Video Podle floridského soudu je část zdravotnické reformy protiústavní
video

Podle floridského soudu je část zdravotnické reformy protiústavní

Podle floridského soudu je část zdravotnické reformy protiústavní

11:00 1.2.

Reportáž Jana Moláčka

Pam Bondiová, ministryně spravedlnosti státu Florida:

„Všichni víme, že potřebujeme reformu zdravotnictví. Ale nemůžeme jí dosáhnout tímto způsobem. Je to protiústavní a poškozuje naše práva. Jde o naši svobodu - tedy o víc než jen o zdravotnickou reformu.“
0

Obamovi se reformu podařilo po dlouhém a vyčerpávajícím vnitropolitickém boji prosadit na jaře 2010. Její hlavní části, jako je například zdravotní pojištění dostupnější pro desítky milionů nepojištěných Američanů, ale vejdou v platnost až za několik let. „Nehodlám znovu bojovat bitvy posledních dvou let. Nedovolím tento zákon rozcupovat na kusy bez ohledu na životy, které na něm závisejí,“ prohlásil už Obama.

Prezidentovi se podle průzkumů veřejného mínění nepodařilo přesvědčit Američany o potřebnosti reformy. Lidé v USA spíše slyší na argumenty republikánů, že jde o nepotřebnou a nákladnou změnu.