Patří Chromebookům budoucnost, nebo i současnost?

San Francisco - Google zesiluje útok na Microsoft: po internetovém prohlížeči Chrome začne od poloviny června v sedmi zemích prodávat notebooky se svým stejnojmenným operačním systémem. Takzvané Chromebooky vydrží nabité celý den, systém naběhne do osmi sekund a jsou neustále online. První výrobci, kteří zkusí na trh s novinkou přijít, jsou Acer a Samsung. Cena je ale relativně vysoká: 329 až 499 dolarů (až 8540 Kč). Do prodeje půjdou v USA, Británii, Francii, Itálii, Německu, Nizozemsku a Španělsku.

Nový systém je postavený tak, že je uživatel stále online. Aplikace si nemusí stahovat ani instalovat, ale používá je rovnou na webu. Google v podstatě dělá z počítačů jen terminály, které mají všechna data na internetu. „Počítače jsou dnes zbytečně složité a jenom své uživatele mučí. Je to špatný model a myslím, že Chromebook ukazuje cestu, jak z toho ven,“ říká spoluzakladatel Googlu Sergey Brin.

Podle redaktora magazínu Wired Stevena Levyho znamená Chromebook velmi pravděpodobně budoucnost práce s počítači. Otázka ovšem je, jestli i současnost. Ta totiž patří tabletům, kterým vládne iPad od Applu. Jsou výkonné a už v ledasčem nahrazují malé netbooky. Pro Chromebook, speciálně stavěný na principu prohlížení internetu, tak budou velkou konkurencí už jen proto, že jsou ve stejné cenové hladině.

Video Reportáž Jana Beránka
video

Reportáž Jana Beránka

Google zajímají hlavně školy a firmy. I proto jim nabídne pronájem počítačů za dvacet dolarů měsíčně. To by mohlo podle odhadů společnostem snížit náklady na informační technologie až o třetinu.

/*json*/{"map":{"lat":37.422321440325,"lng":-122.08434820175,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":37.422670784311,"lng":-122.0849275589,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/