Haag vynesl ortel: Generál Perišić dostal 27 let

Haag – K 27 letům vězení dnes haagský tribunál odsoudil bývalého náčelníka generálního štábu jugoslávské armády Momčila Perišiče za zločiny ve válkách v Bosně a Chorvatsku v 90. letech. Žaloba požadovala doživotní trest, obhajoba úplné osvobození. Perišić byl shledán vinným z vražd a pronásledování civilistů v Bosně a Chorvatsku, veškerou vinu ale odmítl. Jeho obhajobu, že byl šéfem generálního štábu jiné země než té, jejíž armáda spáchala uvedené zločiny, soud zamítl. Zbavil ho ale podezření z přímé role na masakru ve Srebrenici.

Sedmašedesátiletý srbský exgenerál, který se tribunálu vzdal dobrovolně v roce 2005, byl před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) souzen za svou roli při obléhání bosenské metropole Sarajevo v letech 1992 až 1995, ostřelování Záhřebu chorvatskými Srby v květnu 1995 a za podíl na masakru 8 000 Bosenců po dobytí Srebrenice v červenci téhož roku. Proces byl zahájen v říjnu 2008, během 203 dnů soudních stání obžaloba předvolala 82 svědků a obhajoba 22.

Perišić byl shledán vinným z navádění a napomáhání k vraždám a dalším krutostem a pronásledování civilistů z politických, náboženských a rasových důvodů v Bosně a Chorvatsku. Jde o první rozsudek ICTY nad představitelem srbsko-černohorské Jugoslávské svazové republiky (JSR) za zločiny spáchané v Bosně, který podtrhuje hojně diskutované spojení mezi vedením JSR a srbskými jednotkami v odštěpeneckých republikách. Mluvčí haagského tribunálu Nerma Jelačičová označila z tohoto pohledu verdikt za historický.

Momčilo Perišić byl náčelníkem generálního štábu armády srbsko-černohorské Jugoslávie od srpna 1993 do listopadu 1998. Na začátku 90. let patřil k blízkým spolupracovníkům tehdejšího srbského prezidenta Slobodana Miloševiče, pak se ale přidal na stranu opozičního hnutí, které Miloševiče v roce 2000 odstavilo od moci. Ve vládě Zorana Djindjiče později zastával post vicepremiéra, z nějž odstoupil v roce 2002 kvůli podezření ze špionáže ve prospěch USA.


V případě Perišiče ICTY dospěl k přesvědčení, že generál dohlížel na „rozsáhlou logistickou pomoc“ jugoslávské armády srbským oddílům v Bosně a Chorvatsku. Ta zahrnovala „obrovské množství vojáků a dělostřelecké munice, palivo, součástky, výcvik a technickou podporu“. Pomoc se za působení generála Perišiče stala „centralizovanější a lépe strukturovaná a koordinovaná“, konstatoval soudce Bakone Moloto. Žalobce Mark Harmon během procesu uvedl, že Perišić zasahoval do konfliktu zpovzdálí, ale proto by se neměla jeho odpovědnost banalizovat.

Obžalobě se pomocí záznamů Perišičových rozhovorů s jinými politiky podařilo prokázat, že generál se na přípravě uvedených akcí osobně podílel. V rámci svých funkcí prý poskytoval vojenské odborníky, zbraně a logistiku jak armádě bosenských Srbů, tak armádě chorvatského regionu Srbská Krajina. Své podřízené za zločiny, které páchali na civilistech, nepotrestal.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Reportáž Davida Miřejovského

Události - 6. 9. 2011

Momčilo Perišić dostal 27 let

Rozhovor Alexandrem Tolčinským

Telefonát Filipa Tesaře

Obžaloba Perišiče dokonce označila za klíčového hráče v plánu bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiče na vytvoření etnicky čistého takzvaného Velkého Srbska, které mělo zahrnovat značné části Chorvatska a Bosny a Hercegoviny. Perišić také prokazatelně spolupracoval s velitelem bosenských Srbů Ratkem Mladičem, který je obviněný z genocidy a na začátek svého procesu v Haagu čeká. Neměl ale nad ním žádnou velitelskou moc.