Ve Švédsku začíná týden Nobelových cen

Stockholm - Ve švédské metropoli začíná týden každoročního udělování Nobelových cen. Jako první dnes bude v 11:30 vyhlášen laureát Nobelovy ceny za lékařství nebo fyziologii. V příštích dnech budou následovat prestižní ocenění za úspěchy ve vědě, literatuře a v úsilí o světový mír.

Podle agentury Reuters jsou letos pravděpodobní favorité na ocenění v oboru lékařství Američané Brian Druker nebo Joseph Vacanti. Zatímco Druker se svým týmem vyvinul revoluční cílenou léčbu chronické myeloidní leukémie, Vacanti je průkopníkem tkáňového inženýrství a regenerační medicíny.

Podle agentury AP jsou dalšími možnými kandidáty například vědec kanadského původu Douglas Coleman a Američan Jeffrey Friedman, kteří objevili leptin, což je hormon, který reguluje tělesnou hmotnost. Konkurentem jim může být japonský výzkumník Šinja Jamanaka, který dokázal kmenové buňky vytvářet z těch kožních, což podstatně snížilo potřebu využívat k dalším výzkumům lidských embryí. Dalším kandidátem je Kanaďan James Till, který objevil krevní kmenové buňky, s nimiž se již podařilo vyléčit tisíce lidí z leukémie.   

Mezi české naděje je zařazen významný český vědec, objevitel antivirotik Antonín Holý, který před měsícem oslavil 75 let. Spekuluje se také o Jiřím Bártkovi, který hlavní pozornost věnuje výzkumu regulačních mechanismů dělení nádorových buněk a mechanismů vedoucích ke vzniku nádorů.