Padlým námořníkům se znovu rozsvítilo

Moskva – Po skandálu se opět rozhořel věčný oheň u památníku padlých námořníků ruské Tichomořské flotily ve Vladivostoku. Vypnul ho před několika dny místní plynárenský podnik, protože námořnictvo dlužilo už devět měsíců za dodávky plynu. Zhasnutí věčného ohně pobouřilo válečné veterány i prezidenta Dmitrije Medvěděva, takže se prostředky obratem našly a dluh byl splacen. Z prezidentského příkazu je nyní třeba potrestat viníky.

Flotila dlužila plynařům za dodávky pro památník v přepočtu asi 50 tisíc korun. V minulosti se podobná situace už několikrát opakovala, a tak podnik Primorskij gaz prohlásil, že věčný oheň tentokrát nechá znovu vzplát až po splacení dluhů. Obhajoba námořnictva, že v žádné kapitole svého rozpočtu peníze na věčný oheň nemá, plynaře nezajímala. 

Vypnutí plynu pro památník nyní vyšetřuje vojenská prokuratura Tichomořské flotily. Definitivní řešení by mělo spočívat v tom, že památník Bojové slávy Tichomořské flotily bude převeden z velení námořnictva, tedy z rezortu ministerstva obrany, pod správu města.