Největší virus na světě pochází z moře

Paříž - Francouzští vědci objevili v moři u chilského pobřeží obří virus - zatím největší na světě. Je viditelný dokonce i obyčejným světelným mikroskopem a je se svými sedmi desetinami mikrometru dvacetkrát větší než obyčejné viry. Napadá zřejmě améby a v jejich jednobuněčných tělech se množí. Jeho DNA obsahuje víc než tisíc genů. Zatím není podle vědců zřejmé, v jakém organismu nově objevený vir působí. Patrně ale není nebezpečný pro lidi. Virus nazvaný megavirus chilensis je ještě větší a geneticky členitější než mimivirus, jemuž se vědci dostali na stopu v roce 2003.

Gigantický vir má více než tisícovku genů a svým vybavením překonává již mnohé bakterie, které jinak bývají o řád větší. Oproti mimiviru je megavirus chilensis větší o 15 procent. Společných mají podle Jeana-Michela Claverieho z francouzského Národního centra vědeckého výzkumu (CNRS) 594 genů.

Spolu by mohly tvořit novou čeleď takzvaných megavirů, které by disponovaly genomem s obsahem větším než milion párů bází, jednotek genomu. Pro srovnání lidský genom obsahuje zhruba tři miliardy párů bází.

Analýza genomu mohutného viru potvrdila dřívější hypotézu vědců, že pocházejí z genomu starodávné, tak zvané eukaryotické buňky, která tvoří i základ mnohobuněčných organismů, tedy včetně rostlin a živočichů.