Dánsko předsedá Evropské unii

Kodaň - Dánsko se dnes ujalo předsednictví Rady Evropské unie. Prestižní funkci převzalo od Polska, a to v době, kdy je vedení sedmadvacítky náročným úkolem. Eurozóna řeší ekonomickou a dluhovou krizi. Dánsko už bylo předsednickou zemí unie šestkrát, naposledy před deseti lety.

Putující předsednictví Rady Evropské unie se posunulo na severozápad. Z Varšavy do Kodaně. Dánsko se ujalo řízení evropského kolosu v ekonomicky neklidné době. Premiérka Helle Thorning-Schmidtová svou zemi řídí zatím jen tři měsíce, ale dvakrát tak dlouhého vedení evropské unie se nezalekla: „Evropa očekává od pragmatických a praktických Dánů, že v době krize přijmeme praktická rozhodnutí pro celou Evropu.“ 

Dánsko už se postavilo za německé návrhy pro řešení dluhové krize - zejména posílení fiskální disciplíny. Premiérka za hlavní úkol označuje podporu eura, přestože ji sami dánští voliči v referendu hned dvakrát odmítli. 

Thorning-Schmidtová  ale není v evropské problematice nezkušená. V letech 1999 až 2005 působila jako europoslankyně. Dánsko se má pod jejím vedením změnit taky v jakýsi most mezi státy, které eurem platí, a těmi, které se jako Dánské království své měny vzdát nechtějí.  

Video Dánsko předsedá unii
video

Dánsko předsedá unii