U příležitosti výročí zesnulých vůdců KLDR připravuje země amnestii

Pchjongjang – U příležitosti blížících se výročí zesnulých vůdců Korejské lidově-demokratické republiky vyhlásí země amnestii pro neupřesněný počet vězňů. Oznámila to dnes severokorejská agentura KCNA. Režim amnestii vyhlašuje jen příležitostně při velkých svátcích. Naposledy se tak podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení stalo v srpnu 2005 při 60. výročí osvobození Korey od japonské koloniální vlády. Zvláštní amnestii vyhlásí také Jižní Korea. Ministerstvo spravedlnosti hodlá udělit milost 955 vězňům koncem ledna, na kdy připadá začátek nového lunárního roku. Nic dalšího ale nenaznačuje, že by režim na svých totalitních praktikách a vojenských ambicích cokoliv měnil.

Amnestie by měla být uskutečněna k 1. únoru. Na únor připadá 70. výročí narození Kim Čong-ila, který zemřel loni v prosinci, a o dva měsíce později si Severní Korea připomíná 100. výročí narození zakladatele a prvního vůdce stalinistického státu Kim Ir-sena.   

Obě výročí jsou v KLDR nejvýznamnějšími státními svátky. Navíc Pchjongjang vyhlásil letošní rok v souvislosti s Kim Ir-senovým výročím za významný milník v historii země. Podle parlamentního dekretu se bude amnestie týkat „odsouzených“. Dokument ale neuvádí ani jejich počet, ani jejich delikty.   

Kim Čong-un
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP Photo

Režim přichází s amnestií zároveň v době, kdy si upevňuje pozici v čele země Kim Čong-un, třetí zástupce jediné komunistické dynastie na světě. Jeho narozeniny zatím svátkem prohlášeny nebyly. Předpokládá se, že v neděli oslavil své 28. nebo 29. narozeniny.

V jednom z pracovních táborů podle odhadů v otřesných podmínkách živoří nejmíň 200 tisíc lidí. Ti, kterým se podařilo uprchnout, mluví o mučení, každodenní ideologické převýchově a 16tihodinové dřině skoro bez jídla. „Každý den jsme viděli někoho zemřít. Ač to zní hrozně, rádi jsme je pohřbívali, protože za to byl příděl jídla navíc,“ řekl severokorejský uprchlík Čong Kjon-kil.

Podle kritiků severokorejského režimu amnestie nepřinese žádné změny k lepšímu. Humanitární gesto podle nich zakrývá hluboké hospodářské problémy, vývoj jaderných zbraní a agresivní vojenské jestřáby, kteří dál pevně drží otěže moci.

Video Reportáž Dany Zlatohlávkové
video

Reportáž Dany Zlatohlávkové