Islamisté ovládnou tři čtvrtiny egyptského parlamentu

Káhira - V egyptských parlamentních volbách získaly islamistické strany 70,4 procenta z celkových 498 mandátů. Straně svobody a spravedlnosti, tedy politické odnoži Muslimského bratrstva, připadlo v hlasování, které se uskutečnilo v listopadu, prosinci a lednu, 45,7 procenta. První zasedání nového parlamentu se plánuje na pondělí.

Egyptské islamistické strany se samy označují za umírněné, nicméně požadují silnější roli náboženství než například tuniská islamistická Strana obnovy, která vyhrála tamní parlamentní volby.

Salafistická strana Núr, která se v egyptských volbách umístila jako druhá, je radikálně islamistickou stranou. S dalšími menšími stranami ze salafistického tábora získala 24,6 procenta křesel. Tradiční liberální Nová vafdistická strana podle zveřejněných výsledků získala 8,4 procenta, jako čtvrtá se umístila nově vznikla strana Egyptský blok s 6,6 procenty křesel. Naopak téměř žádné zastoupení nemají strany vytvořené představiteli povstání, které vedlo počátkem minulého roku ke svržení režimu prezidenta Husního Mubaraka.