Ázerbájdžán chce překonat Dubaj, postaví nejvyšší budovu světa

Baku – Nejvyšší budovu na světě na soustavě umělých ostrovů v Kaspickém moři chce postavit ázerbájdžánská realitní firma Avesta. Svůj velkolepý projekt představuje na internetových stránkách. Marketingový ředitel Kana Guluzade uvedl, že podle plánů bude na ostrovním městě postaveno obchodní středisko vysoké 1050 metrů, které bude o 27 procent vyšší než současná nejvyšší budova světa Burdž Chalífa v Dubaji. Ta má 200 poschodí a vypíná se do výše 828 metrů.

Náročný plán počítá s vybudováním 41 ostrovů, které budou 25 kilometrů jižně od ázerbájdžánské metropole Baku. V ostrovním městě budou hotely i obytné budovy. Obytné domy budou mít 18 až 25 poschodí, některé budou na zvláštním ostrově, který bude spojen s hlavním.

Nový komplex má začít vznikat za rok

Dva ostrovy mají být vyhrazeny pouze pro luxusní vily a rezidence. Guluzade řekl, že stavba komplexu nazvaného Khazar Islands začne koncem roku 2013.

O výškové prvenství bude ale zřejmě soutěžit s plánovaným mrakodrapem Kingdom Tower, který chce postavit saúdskoarabská investiční firma ve městě Džidda u Rudého moře.

Mrakodrap má být součástí plánovaného centra Kingdom City. Jeho přesnou výšku autoři tají, ale podle dosavadních zpráv má být vysoký nejméně 1000 metrů. Dohoda o stavbě byla podepsána loni a stavba mrakodrapu má trvat pět let.