Japonsko ochromil smutek, vzpomíná se na oběti zemětřesení

Tokio - Japonsko si připomíná rok od ničivého zemětřesení a ničivé vlny tsunami. Při katastrofě zemřelo téměř 20 tisíc lidí a byla vážně poškozená jaderná elektrárna ve Fukušimě. Z jejího okolí byly kvůli uniklé radiaci evakuovány tisíce lidí. Velká oblast stále zůstává zamořená. Výročí si připomnělo i mnoho odpůrců jaderné energie v Evropě. Ve Švýcarsku, Británii, Francii či Německu se sešly tisíce lidí, aby vyjádřily svůj protest proti využívání energie z jádra.

V 17tisícovém Minami Sanriku zůstalo z městské radnice jen torzo. Jediné stojící zbytky domů v širokém okolí. Před rokem, přesně ve 2:46 odpoledne se země zachvěla poprvé. Dnes, ve stejnou dobu, připomínkové akce zastavily život po celé zemi.

Katastrofa si vzala téměř 16 tisíc životů. Přes 3 tisíce dalších lidí záchranáři nikdy nenašli. Skoro každý na severovýchodě Japonska ztratil příbuzného nebo blízkého. „Stála jsem omámeně venku jen bosá, když jsem zaslechla, jak nás známá z radnice rozhlasem vyzývá k evakuaci. Pak jsem si uvědomila, že musím odejít. Tahle známá mě zachránila,“ vzpomíná obyvatelka města Minami Sanriku.

Obyvatel Tokia:

„Byl jsem v práci v kanceláři a napřed jsem si myslel, že se mi motá hlava. Najednou se mi ale začal klepat stůl a za oknem se houpaly elektrické dráty. Říkal jsem si, že to není normální. Pak začaly padat poličky.“

Devítistupňové zemětřesení poslalo k Japonsku masivní vlnu tsunami. Na několika stovkách kilometrů pobřeží smetla všechno, co jí stálo v cestě.

Japonci uctili oběti zemětřesení
Zdroj: Itsuo Inouye/ČTK/AP

Okolí Fukušimy zůstane zamořené stovky let

Katastrofu si připomněli i zaměstnanci elektrárenské společnosti TEPCO. Právě její elektrárna dodnes vzbuzuje obavy. Radiace unikla ze čtyř z celkových šesti reaktorů. Kolem jaderného zařízení vznikla 20kilometrová zakázaná zóna. Nikdo přesně neví, jak dlouho potrvá odstraňování následků. „Možná bude trvat stovky let, než se vyčistí vzduch a půda. I kdybych si sebevíc přála, aby radiace zmizela, není to možné,“ konstatovala obyvatelka města Fukušima.

Rok od tragédie si na hlavním ceremoniálu v Tokiu připomněli také premiér a japonský císař s manželkou. „Rád bych využil této příležitosti a hluboce poděkoval lidem, kteří pomohli obětem, těm, kteří byli v zasažených oblastech a těm, kteří pomohli vyřešit tu jadernou krizi,“ pronesl císař Akihito.

Jošihiko Noda, japonský premiér:

„Naši předkové, kteří vybudovali prosperitu této země, vyšli z každé krize silnější. Naplníme naši historickou misi a obrodíme tento národ, zatímco půjdeme ruku v ruce s lidmi v postižených oblastech a budeme jim nablízku.“

Japonci uctili oběti zemětřesení
Zdroj: ČTK/AP/Yoshikazu Tsuno

Přestože většina trosek je po roce od neštěstí uklizená, obyvatelé severovýchodu Japonska si stěžovali, že práce postupovaly pomalu. Úřady odhadují, že obnova postižených oblastí v následujícím desetiletí vyjde na víc než 250 miliard dolarů.  

Zemětřesení se nedají s přesností předpovídat. Japonská vláda ale varuje, že seismologické a geologické studie naznačují, že existuje sedmdesátiprocentní možnost, že obrovské zemětřesení podobné tomu z loňského roku, může zasáhnout oblast Tokia během čtyř let.

Výročí ve znamení demonstrací proti jádru

Ve Francii byla účast na protestních akcích podle sdělení Greenpeace historicky nejvyšší v Lyonu a Avignonu. Asi 60 tisíc protestujících vytvořilo obrovský lidský řetěz v údolí Rhony. V Německu protestující požadovali ukončení využívání jaderné energie a nový způsob zacházení s jaderným odpadem. Podle Německého svazu pro životní prostředí a ochranu přírody (BUND) se v celé zemi protestů zúčastnilo až 20 tisíc lidí. Největší protesty byly zaznamenány u bavorského Gundremmingenu a ve Šlesvicku-Holštýnsku v Brokdorfu.
   
Asi 5 000 odpůrců jaderné energie demonstrovalo také u západošvýcarské elektrárny Mühleberg. Nejdříve pochodovali v okolí a poté se na celý den utábořili několik stovek metrů od budovy. Požadovali okamžité zastavení provozu elektráren Mühleberg i Beznau a okamžitý přechod na alternativní zdroje energie. V samotném Japonsku demonstrovalo asi 10 tisíc lidí za ukončení provozu všech tamních jaderných elektráren. V obci Okuma v provincii Fukušima malá skupina bývalých obyvatel oblasti v ochranných oblecích a maskách položila uprostřed 20kilometrové evakuační zóny květiny za oběti neštěstí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Vysokorychlostní roky,“ bilancuje končící šéfka německé diplomacie

Končící německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková se má nově přesunout do New Yorku, kam ji sousední země nominovala do role předsedkyně Valného shromáždění OSN. Její zvolení se považuje za formalitu. Tři a půl roku ve funkci šéfky německé diplomacie hodnotí jako „vysokorychlostní roky“ provázené agresí Moskvy vůči Ukrajině, válkou na Blízkém východě a konfrontací s Ruskem, které kritizovala mnohem důrazněji než její předchůdci.
před 26 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík recipročních cel, na zboží z Evropské unie bude činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 39 mminutami

Americké univerzity přicházejí na popud Bílého domu o peníze

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavila desítky výzkumných grantů pro Princetonskou univerzitu, která se tak podle agentury AP stala další z prestižních vzdělávacích institucí, jejichž peníze z federálních zdrojů jsou kvůli „nátlakové kampani“ ohroženy.
před 46 mminutami

Putinův zmocněnec jednal ve Washingtonu, tvrdí Reuters

Vysoce postavený ruský vyjednávač, zmocněnec ruského vůdce Vladimira Putina pro investice Kirill Dmitrijev se ve Washingtonu setkal s americkými představiteli, pozval ho Trumpův zmocněnec Steve Witkoff. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované americké představitele.
před 1 hhodinou

Katar podle policie platil spolupracovníkům Netanjahua za zlepšování své pověsti

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu začátkem týdne vypovídal před soudem v kauze, která dostala název Katargate. Dva jeho blízcí spolupracovníci jsou totiž podezřelí, že s tímto emirátem udržovali nezákonné vazby a snažili se vylepšovat jeho obraz v očích veřejnosti. Katar má přitom blízko k Íránu – úhlavnímu izraelskému nepříteli.
před 2 hhodinami

Trump oznámil dvacetiprocentní cla na zboží z EU

Americký prezident Donald Trump oznámil další tarify na dovoz. Zboží z Evropské unie bude podléhat clu 20 procent, z Číny pak 34 procent. Základní tarif na veškerý dovoz do Spojených států bude 10 procent, pro dalších přibližně šedesát zemí s největší obchodní nerovnováhou prezident uvalí vyšší clo. Trump dodal, že příslušný exekutivní příkaz podepíše ještě ve středu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ruské rakety zabily v Kryvém Rihu čtyři lidi, drony mířily na Charkov

Při ruském raketovém útoku na Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti ve středu zemřeli čtyři lidé, dalších čtrnáct se zranilo, informují úřady. Po útoku podle nich vypukl požár. Rusko už dříve v noci podle letectva bránící se země na Ukrajinu vyslalo 74 dronů. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové zase tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Izraelští extremisté podpalovali domy ve vesnici na Západním břehu

Na Západním břehu Jordánu v noci na středu napadla padesátičlenná skupina izraelských osadníků palestinskou vesnici Dúma. Extremisté ničili a podpalovali domy a auta. V Gaze pak Jeruzalém rozšiřuje svou obnovenou ofenzivu, izraelská armáda tam podle zdrojů teroristického hnutí Hamás zabila šedesát lidí.
před 9 hhodinami
Načítání...