Moskevskou Věž Federace zachvátil požár

Moskva - Na staveništi budoucího nejvyššího mrakodrapu Evropy v Moskvě dnes propukl požár. Obešel se bez zraněných, pozdě večer jej dostali hasiči pod kontrolu. Podle agentury RIA Novosti požár propukl poté, co deska větrolamu narazila do reflektoru. Z nejvyšších poschodí budovy Feděracija (Věž Federace) v moskevské finanční čtvrti asi 2,5 kilometru západně od Kremlu šlehaly plameny několik hodin.

Požár hasily dva vrtulníky, které braly vodu z řeky Moskvy. Plameny byly po setmění vidět z velké části Moskvy. Postiženou budovu tvoří dvě věže, z nichž požár zachvátil tu vyšší. Po dostavbě, která je plánována na příští rok, má mít 93 pater a s anténou bude 506 metrů vysoká.

/*json*/{"map":{"lat":55.749518671268,"lng":37.53694653511,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Požár 250 metrů nad zemí rychle rozdmýchal silný vítr a zpočátku nepříliš šťastná taktika hasičů. Helikoptéra, která oheň hasila, totiž letěla příliš nízko, což rozšířilo oheň na střeše a začal hořet plášť budovy.

Celkovou stabilitu budovy požár neohrozil, je to ale další rána pro stavbu, která se táhne už devátý rok. V roce 2008 musely být práce na více než 2,5 roku přerušeny kvůli nedostatku peněz. Snaha pauzu dohnat se teď stavařům vymstila. Stavební práce totiž probíhají 24 hodin denně, a celá budova je proto osvícena reflektory. Do jednoho z nich právě narazila plastová deska.

Poslední část ocelové konstrukce na vrcholu budovy The Shard
Zdroj: ČT24

Požár vypukl v 67. patře, budova jich má mít ještě o třetinu víc. Její ambice stát se nejvyšší v Evropě teď ale dostaly pořádnou ránu. Evropské prvenství paradoxně v den moskevského požáru potvrdila londýnská budova The Shard. Dělníci umístili na její vrcholek poslední část ocelové konstrukce. Ve výšce 310 metrů si pak mohli dopřát zasloužený odpočinek.