Vatikánské Velikonoce - Papež omyl nohy 12 mužům

Vatikán - Papež Benedikt XVI. dnes večer při bohoslužbě o velikonočním Zeleném čtvrtku symbolicky omyl na znamení pokory nohy 12 mužů. Při této příležitosti vyzval křesťany, aby „poklekli“ před Bohem a lépe vzdorovali „silám zla“. V následujícím kázání papež věnoval své myšlenky mimo jiné uprchlíkům v násilím zmítané Sýrii.

V římské bazilice svatého Jana Lateránského papež připomněl poslední večeři Páně, při které Ježíš Kristus stejným způsobem symbolicky smýval „hříchy“ lidstva, když umýval nohy svých 12 apoštolů.

Zelený čtvrtek otevírá sérii slavnostních obřadů, jimiž si katolická církev i její věřící připomínají o Velikonocích Ježíšovo utrpení, ukřižování a skon - a posléze i jeho zmrtvýchvstání.

Papežovy Velikonoce:

Na Velký pátek, kdy byl podle tradice Kristus ukřižován, vykoná Benedikt XVI. na římském Koloseu tradiční křížovou cestu. V noci ze soboty na neděli povede velikonoční vigilii. V neděli na Boží hod velikonoční, kdy si křesťané připomínají Ježíšovo vzkříšení,  bude dopoledne sloužit slavnostní mši na náměstí před Svatopetrskou bazilikou. V poledne pak pronese slavnostní požehnání Městu a světu (Urbi et Orbi). Po týdnu náboženských oslav spojených s velikonočními svátky čeká papeže jen chvilka oddechu před oslavami jeho 85. narozenin, které má 16. dubna.