Palestinský hladovkář se dočkal svobody

Jeruzalém - Palestinec Chádir Adnan byl v úterý pozdě večer propuštěn z izraelského vězení, v němž 66 dní protestoval hladovkou proti svému držení v administrativní vazbě. Na člena radikální organizace Islámský džihád čekalo na přechodu Salem několik set spoluobčanů a podle listu The Jerusalem Post lidé Adnana zdravili po celé jeho cestě do domovského Džanínu.

Adnan byl zadržen 17. prosince a v lednu na něj byla uvalena čtyřměsíční vazba. Nebyl z ničeho obviněn a nevěděl, z čeho ho Izrael podezírá. Na protest proti tomu, že s ním není vedeno soudní řízení, zahájil Adnan 18. prosince hladovku.

V únoru požádal o propuštění, což vojenský soudce zamítl. Jedenadvacátého února měl případ řešit izraelský nejvyšší soud a rozhodnout, zda Adnan bude propuštěn, nebo souzen. Řízení se ale nekonalo, protože Adnanovi právníci dosáhli dohody, že jejich klient po vypršení původně stanovené čtyřměsíční vazby bude propuštěn. Adnan pak hladovku ukončil.

Jeho cílem bylo nejen vymoci si vlastní svobodu, ale chtěl protestem poukázat na institut vazby, která může v Izraeli v případě osob označených za hrozbu státu trvat půl roku a může být dále prodlužována. Podle údajů vězeňské správy bylo v prosinci v režimu administrativní vazby v Izraeli zadržováno 307 Palestinců.

Adnan se dostal domů v den, kdy se 1 200 palestinských vězňů rozhodlo protestovat proti podmínkám vězení hladovkou, další stovky vězňů se k hladovce připojily na 24 hodin.

V izraelských věznicích je podle Klubu palestinských vězňů na 4 700 Palestinců, z nichž mnozí si odpykávají doživotní tresty za terorismus. Chtějí si vymoci zlepšení podmínek, zrušení administrativní vazby a povolení návštěv příbuzných z pásma Gazy.