Tymošenková chce hladověním upozornit na politické represe

Charkov - Vězněná ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková zahájila v pátek hladovku na protest proti politickým represím v zemi a fyzickému týrání. Oznámil to dnes její obhájce Serhij Vlasenko. Tymošenkovou trápí měsíce silné bolesti páteře. Nyní protestuje nejen proti tomu, co se děje jí osobně ve věznici, ale i kvůli situaci v její zemi. Vězeňští strážci údajně Tymošenkovou kopli do břicha, když ji násilím převáželi v pátek do nemocnice. Obhájci sdělila, že ji bili. Poslanci opoziční strany Vlast dnes na protest proti údajnému fyzickému útoku na svou předsedkyni zablokovali jednání kyjevského parlamentu. Žádali, aby se před parlamentem zodpovídal generální prokurátor země a objasnil, jak vězeňská služba s odsouzenou hodlá nakládat.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Tymoshenko Press Service

„Julija Tymošenková zahájila hladovku,“ řekl Vlasenko u dveří charkovské věznice, kde si Tymošenková odpykává sedmiletý trest za zneužití pravomocí. Hladovka je podle něho časově neomezená.

Zástupce vězeňské správy v Charkově nepotvrdil ani nepopřel zprávu obhájce. Podle něho se hladovka oznamuje písemně. „Nyní nemohu říci, jestli je to hladovka, nebo ne. Ledničku má Tymošenková v cele. Může si brát jídlo bez naší přítomnosti,“ řekl.

Podle písemné informace Tymošenkové byly okolnosti převozu velmi dramatické. Když odsouzená transport odmítla, přehodili přes ni tři strážci prostěradlo, strhli ji na zem a odvlekli z vězení ven. Přitom prý Tymošenková utrpěla úder pěstí do břicha a ztratila vědomí. „Myslela jsem, že je to moje poslední hodina,“ napsala jednapadesátiletá vůdkyně opozice svým obhájcům.

Vězněná Tymošenková je prý samá modřina

Tymošenková má podle Vlasenka modřiny na rukou i na břiše. Advokát tvrdí, že to je výsledek převozu do železniční nemocnice v Charkově, kam byla expremiérka transportována právě v pátek 20. dubna. „Na rukou má plno modřin a na břichu obrovskou podlitinu, která je dosud vidět, i když jsou to už čtyři dny,“ cituje agentura Vlasenka. Zdůraznil, že zřejmě kvůli tomu ho k Tymošenkové po dva dny nechtěli pustit.

Tymošenková byla v neděli za silného policejního doprovodu převezena zpět ze železniční nemocnice do vězení. Podle advokátů expremiérka pravděpodobně odmítla léčbu, když se seznámila s textem nedávného dobrozdání dvou německých expertů. Ti vyjádřili pochyby, že se vězněná politička v charkovské nemocnici může uzdravit.

Vězeňská služba ale dnes popřela, že by při hospitalizaci Tymošenkové byla použita síla. „Převáželi ji zdravotníci a naši pracovníci na to jen dohlíželi. Byla přenášena na rukách jen tam, kde nemohla jít, a to po schodech,“ cituje Interfax vězeňskou službu. Vedení nemocnice podle Interfax tvrdí, že nedostalo žádné stížnosti na to, že by Tymošenková utrpěla nějakou tělesnou újmu.

Tymošenko: „Zabraňte likvidaci mé ženy!“

Manžel expremiérky Oleksandr Tymošenko, který letos v lednu získal azyl v Česku, v pondělí vyzval světové státníky, aby zabránili „fyzické likvidaci“ jeho ženy a vyhlásili sankce proti ukrajinskému režimu. Prohlásil také, že bez ohledu na výhrady německých lékařů nyní chtějí ukrajinské úřady expremiérku násilím dopravit k dalšímu soudnímu přelíčení, které má brzy
začít.
   
V novém procesu, v němž je Tymošenková obviněna z finančních machinací a daňových úniků, jí hrozí až 12 let vězení. Tymošenková vinu popírá a kauzy považuje za politicky motivovanou odvetu, kterou má na svědomí její rival, současný ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.

Video Telefonát Ondřeje Soukupa
video

Telefonát Ondřeje Soukupa

Telefonát Ondřeje Soukupa

zpr: 16:00, 24.4.2012

Rozhovor s Alžbětou Chmelařovou

Reportáž Jakuba Nettla

Rozhovor s Bohdanem Kopčákem