Podle průzkumů vyhraje těsně Hollande, Sarkozy se nevzdává

Paříž – Dvojice francouzských prezidentských kandidátů Nicolas Sarkozy a François Hollande na posledních předvolebních mítincích může ještě do půlnoci přesvědčovat voliče. Pak kampaň končí a v neděli je čeká druhé kolo. Socialistovi Hollandovi průzkumy slibují šestiprocentní náskok před Sarkozym, který usiluje o druhý pětiletý mandát. Sarkozy se dnes snažil optimismem, naléhavými výzvami i zastrašováním odvrátit prohru, kterou mu vedle průzkumů předpovídá i většina komentátorů.

Agentura BVA předpokládá, že Hollande vyhraje s 52,5 procenta hlasů, zatímco Sarkozy skončí za ním s podporou 47,5 procenta voličů. Agentura CSA předvídá podobný výsledek - Hollande podle ní získá 53 a Sarkozy 47 procent hlasů. Jde o vůbec nejmenší zaznamenaný odstup kandidátů.

„V neděli uvidíte velké překvapení,“ ujišťoval dnes Sarkozy s odvoláním na to, že v posledních průzkumech postupně snižoval ztrátu. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že výsledek bude těsný. Své zaostávání v průzkumech opět vysvětlil „nadávkami, pomluvami a přeháněním“, které se proti němu vytahovaly v kampani. Již dříve z toho zvlášť obvinil média. Sarkozy vyzval k masivní účasti všechny voliče, kteří jako on vidí v případném vítězství socialisty nebezpečí pro Francii.

Video Komentář Petra Zavadila
video

Komentář Petra Zavadila

Komentář Petra Zavadila

4.5.2012

Rozhovor s Petrem Zavadilem

Z vývoje dat je zřejmé, že Sarkozymu se během posledních dní povedlo umazat část Hollandova náskoku - ještě v pondělí mu totiž agentura BVA připisovala preference 45,5 procenta a agentura CSA 46 procent voličů. Většina analytiků přesto nepochybuje, že volby nakonec vyhraje Hollande, a stane se tak prvním levicovým prezidentem Francie po 17 letech vlády pravicových politiků. Sarkozy by pak byl od roku 1981 prvním prezidentem, který nebyl znovu zvolen. Byl by také od začátku krize již 12. šéfem státu či vlády, který v zemi eurozóny prohrál volby.

Sarkozy se v kampani zaměřil na bezpečnost, Hollande na sociální témata

Oficiální kampaň, která začala po prvním kole koncem dubna a končí dnes o půlnoci, věnoval Sarkozy hlavně přistěhovalectví, bezpečnosti a zajištění hranic ve snaze získat co nejvíce hlasů, díky kterým v prvním kole 22. dubna skončila na třetím místě kandidátka nacionalistické Národní fronty (FN) Marine Le Penová. Ona sama Sarkozyho odmítla podpořit a předpověděla jeho konec. Hollande, který se v kampani zaměřoval hlavně na sociální témata, se rozhodl strávit poslední den kampaně v průmyslovém departementu Moselle na východě Francie. Vyzval voliče, aby šli hlasovat a dali mu jasné vítězství. Slíbil, že v případě zvolení si nepřisoudí nějakou „dobu hájení“ a že hned začne řešit nezaměstnanost a další problémy, které obyvatele tíží.

V prvním kole voleb před dvěma týdny vyhrál Hollande těsně před Sarkozym, nicméně na třetím místě skončila s rekordním skóre 17,9 procenta Le Penová. Sarkozy se po prvním kole intenzivně snažil přetáhnout její voliče na svou stranu, ale Le Penová nedala svým stoupencům doporučení pro druhé kolo. I když většina voličů FN i tak přejde k Sarkozymu, nemusí to stačit. Navíc centrista François Bayrou, který v prvním kole dostal 9,1 procenta hlasů, oznámil, že bude volit Hollandea. I když zdůraznil, že jde o jeho osobní volbu a ne o doporučení jeho voličům, je rozhodnutí pro Sarkozyho dalším nezdarem.

Dlouho očekávaná televizní debata mezi Hollandem a Sarkozym přinesla skoro tři hodiny ostrých výměn hraničících s urážkami, ani jeden z kandidátů v ní ale neměl jasně navrch. Remíza je ale spíše další prohrou Sarkozyho, jehož tábor doufal, že prezident jako zkušený a útočný diskutér jasně vyhraje a otočí tak pro něj nepříznivou situaci.