Damaškem otřásly exploze - desítky mrtvých, stovky zraněných

Damašek - Dvě silné exploze otřásly dnes ráno východní částí Damašku. Bomby explodovaly ve čtvrti Kazáz, kde se nachází mimo jiné sídlo syrské zpravodajské služby. Podle státní televize jde o teroristické útoky, podle opozice je za atentáty režim prezidenta Bašára Asada. Zahynulo přes 55 osob a kolem 370 je zraněno. Přes 200 vozidel bylo zničeno, polovina z nich zcela shořela. Na místa atentátu se vydal šéf monitorovací mise OSN generál Robert Mood. Zmocněnec pro Sýrii Kofi Annan označil útoky za nepřijatelné a řekl, že násilí musí okamžitě přestat.

Hlavní opoziční koalice Syrská národní rada (SNC) prohlásila, že za útoky stojí Asadův režim.
„Režim páchá tyto útoky, aby vyslal dva vzkazy: jeden mezinárodním pozorovatelům, že jsou v nebezpečí, druhý pro potvrzení svých obvinění, že v Sýrii působí ozbrojené skupiny a al-Káida,“ řekl člen výkonného výboru SNC Sámir Načár. „Kdyby tomu tak ale bylo, proč neútočily v den voleb, aby zabránily lidem se jich zúčastnit?“ dodal.

Útok byl proveden ve čtvrti Kazáz, kde je mimo jiné hlavní sídlo syrské zpravodajské služby, které bylo údajně těžce poškozeno. Detonace se ozvaly zhruba v 07:50 místního času (06:50 SELČ), tedy v době, kdy zaměstnanci přicházejí do práce a děti do škol. Jedna z náloží explodovala u rychlostní silnice. „Po prvním výbuchu se zhroutily některé zdi. Lidé přispěchali na místo, aby viděli, co se stalo. Pár minut na to přišel druhý výbuch a výsledkem je celé toto zpustošení,“ podotkl majitel zničeného domu.

Video Reportáž Milady McGrathové
video

Reportáž Milady McGrathové

Reportáž Milady McGrathové

U 10.5.

V Damašku zabíjely bomby

Oba výbuchy náloží umístěných v automobilech se ozvaly v minutovém intervalu a provedli je sebevražední útočníci. Množství výbušniny bylo odhadnuto na nejméně 1 000 kilogramů. 
Záchranáři roztrhané ostatky obětí uložili už do 15 pytlů. Mezi mrtvými jsou jak civilisté, tak příslušníci ozbrojených sil. Exploze zničily přes 200 vozidel, polovina z nich zcela shořela. Značné jsou i materiální škody na veřejném i soukromém majetku, uvedlo ministerstvo vnitra.

Nad místem výbuchů se vznáší velký mrak černého dýmu. Syrská televize zprostředkovala záběry, na nichž jsou vidět desítky zdemolovaných, ohořelých a stále dýmajících automobilových vraků, v mnoha z nich jsou zaklíněny zuhelnatělé ostatky lidských těl. Na záběrech jsou mrtvá těla podél silnice, spadlé stromy, poničená vozovka a hluboké krátery. Televize potvrdila příjezd šéfa mise OSN na místo atentátů, tuto informaci ale nedoprovodila obrazem.

Syrská metropole je pod přísnou kontrolou sil loajálních prezidentovi Bašáru Asadovi. V minulých týdnech se nicméně Damašek stal dějištěm několika bombových útoků, jejichž cílem byly především bezpečnostní konvoje nebo zařízení. Poslední velká exploze otřásla syrskou metropolí 27. dubna, kdy sebevražedný atentátník odpálil svůj pás s výbušninami poblíž skupiny příslušníků bezpečnostních sil. Zabil nejméně 11 lidí, 26 dalších bylo zraněno.

Dnešní násilí vzbudilo mezinárodní znepokojení. „Čína bombový útok odsuzuje. Vyzýváme všechny zúčastněné strany, aby zastavily násilí a zahájily co nejdříve proces politického dialogu,“ poznamenal Hong Lei, mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Burhan Ghalioun, předseda Syrské národní rady:

„Sýrie je v hluboce vážné situaci kvůli syrským úřadům, které odmítají Annanův mírový plán. Ten je plně podporován mezinárodním společenstvím včetně Japonska.“


Režim v Damašku připisuje tyto atentáty „teroristickým“ skupinám, které se podle něj snaží destabilizovat zemi. Podle státní televize se desítky řidičů, spolujezdců a chodců staly během pár okamžiků mučedníky. Vláda prezidenta Bašára Asada odmítá uznat už téměř 14 měsíců trvající nepokoje s odhadovanými až 12 tisíci mrtvými za lidové povstání a trvá na tom, že za protesty stojí „ozbrojené gangy“. Syrská opozice naopak obviňuje režim z „padělání“ atentátů, jímž se prý Damašek snaží svou verzi krize v zemi podepřít.