Sardinie v plamenech: Evakuovány byly stovky lidí

Cagliari - Zhruba 800 lidí muselo opustit vesnice a hotely kvůli požárům na italské Sardinii, kterou sužují vedra. Několik hasičů se při boji s plameny zranilo. S ohněm bojují i na Sicílii, Kanárských ostrovech či v Černé Hoře. Tam se hasiči snaží před ohněm uchránit prales v údolí řeky Tara, které je zapsáno na seznamu UNESCO.

Na Sardinii se během víkendu požáry přiblížily k severovýchodnímu pobřeží a nejvíce teď ohrožují okolí městečka San Teodoro. Při explozi cisterny byli zraněni čtyři požárníci. Na místě musely zasahovat i speciální hasicí letouny.

Situaci zhoršuje silný vítr a emoce na sardinské straně vyvolává i pozdní reakce italských úřadů. Představitel provincie Olbio Pietro Carzedda kritizoval vedení civilní obrany, které z místního letiště stáhlo hasicí letadla. „S ohněm už nemůžeme bojovat holýma rukama. Je opravdu zázrak, že tu ještě nemáme žádné mrtvé,“ citovala Carzeddu agentura Ansa. 

Nyní už na Sardinii hasí požáry i helikoptéry. Celkem přes tři desítky velkých požárů zuří i jinde v Itálii, například u města Trapani na Sicílii, v oblasti kolem apulijského Gargana a u Beneventa v Kampánii.

V Černé Hoře hasiče zaměstnává požár lesního porostu v nepřístupném kopcovitém terénu v oblasti údolí řeky Tary na sever od hlavního města Podgorica. Oheň už zničil desítky hektarů lesa a desítku domů, úřady se však hlavně snaží zabránit tomu, aby se rozšířil až do blízkého lesa Crna Poda. Tento les je součástí národního parku Durmitor a rostou v něm až 400
let staré borovice.

Na ploše více než 1 000 hektarů hoří také na jednom z Kanárských ostrovů, na Tenerife. Z okolí vesnice Tijoco Alto bylo evakuováno 30 rodin.

/*json*/{"map":{"lat":40.770656,"lng":9.673365,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":40.770656,"lng":9.673365,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/