V severokorejské generalitě se daly změny do pohybu

Pchjongjang - Dosud nepříliš známý generál Hjon Jong-čol byl jmenován jedním z vicemaršálů severokorejské armády. Tento krok vyvolal spekulace, zda má v čele vojsk nahradit čerstvě odvolaného dosavadního šéfa armády Ri Jong-hoa. Ten ve funkci oficiálně skončil kvůli blíže neupřesněným zdravotním problémům. Podle některých zahraničních analytiků však nečekané odvolání připomíná spíše čistku, kterou chce severokorejský vůdce Kim Čong-un zvýšit svou moc.

Jaké dopady budou mít změny v čele armády stalinistického režimu na vztahy se sousední Jižní Koreou, v níž je rozmístěno přes 28 000 amerických vojáků, se dá jen těžko odhadovat. Severní Korea má jednu z největších armád na světě, jaderný i raketový program a doposud velmi často používala válečnou rétoriku vůči Soulu i Washingtonu. Ke skutečným střetům na hranici s Jižní Koreou ale docházelo jen zřídka.

Překvapivě odvolaný 69letý generál Ri stál v čele armády od roku 2009, ale přední funkce měl i v rámci politického vedení země. Také v nich skončil. Byl považován za jednoho z blízkých spolupracovníků mladého severokorejského vůdce, který se k moci dostal teprve před sedmi měsíci po smrti svého otce Kim Čong-ila.